Kolejna gmina chce wyłączać latarnie uliczne


Na terenie Gminy Stare Czarnowo  będą ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego. To już kolejna  gmina w naszym regionie, która decyduje się na taki ruch. Wszystko przez ogromne ceny energii elektrycznej.

- Przepraszam za niedogodności, które mogą wyniknąć z takiej decyzji. Jednocześnie deklaruję, że na wniosek radnych Rady Gminy Stare Czarnowo, w czasie Świąt Bożego Narodzenia, w Sylwestra, Nowy Rok i Święta Wielkanocne, przerw nocnych nie będzie - podsumowuje wójt Marzena Grzywińska - W związku z ustawowym obowiązkiem zmniejszenia zużycia energii elektrycznej oraz wzrostem kosztów energii elektrycznej, informujemy o wprowadzeniu na terenie gminy Stare Czarnowo ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego. Od 25 listopada 2022 r. została wprowadzona pilotażowo przerwa nocna w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego od godz. 23:00 do godz. 04:30 rano.

Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, wszystkie jednostki samorządu terytorialnego nie tylko w całym 2023 r., lecz także w grudniu 2022 r., zobowiązane są pod groźbą kary pieniężnej, do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

W grudniu 2022 r. całkowite zużycie energii elektrycznej powinno wynosić nie więcej niż 90% średniomiesięcznego zużycia w latach 2018-2019. Z kolei w 2023 r. całkowite zużycie energii elektrycznej powinno wynosić nie więcej niż 90% zużycia energii elektrycznej w roku 2022 r.

Drugą ważną kwestią związaną z wprowadzonym ograniczeniem, jest podwyżka cen energii elektrycznej w przyszłym roku. Jak do tej pory płaciliśmy stawkę 426 zł netto za MWh, to od przyszłego roku wyniesie ona już 785 zł netto za MWh. Oznacza to podwyżkę o ok. 85% względem tego roku.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza