Mieszkanka Dębna wyróżniona za społeczne działanie


W Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie wręczono Nagrody im. ks. Tischnera. Laureatami zostali Zbigniew Nosowski oraz Grupa Granica i warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. Magdalena Łuczak z Dębna, jako działaczka społeczna w organizacji znalazła się wśród wyróżnionych osób.

Nagrodzony został Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny czasopisma „Więź”. W kategorii „działalność społeczna”, laureatami zostali Grupa Granica i Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. W tej kategorii kapituła wskazała na szczególną rolę obu organizacji w pomocy uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy.

W uzasadnieniu werdyktu można przeczytać, że: „Grupa Granica skupiła szereg organizacji oraz lokalną ludność Podlasia wokół wspólnego celu, jakim jest pomoc skrajnie wycieńczonym i osamotnionym ludziom, przerzucanym przez polsko-białoruską granicę. Ten sam cel przyświecał wolontariuszom warszawskiego KIK-u, którzy stworzyli na tamtym terenie Punkt Interwencji Kryzysowej. Grupa Granica i współpracujący z nią wolontariusze warszawskiego KIK–u przypomnieli, że prawdziwa solidarność nie dzieli bliźnich na swoich i obcych”

Od samego początku w organizacji Grupa Granica działa nasza mieszkanka Magdalena Łuczak, która pomaganie innym ma we krwi. Na jej profilu społecznościowym możemy przeczytać komentarz po odebraniu nagrody:

Nie wiem, czy człowiek może dostąpić większego zaszczytu niż tworzyć machinę, która naprawia rzeczywistość.
Wraz z ludźmi, którzy potrafią to robić, bo widzą zamiast patrzeć i działają zamiast się przyglądać. Grupa Granica i KIK - Klub Inteligencji Katolickiej działać z Wami to dla mnie najwyższy zaszczyt.
Moc gratulacji dla każdego, kto angażuje się w pomoc ludziom w drodze - fizycznie czy materialnie. To nasza wspólna nagroda”
Nagroda Wydawnictwa Znak i Grupy Ergo Hestia im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie jej patronowi. Promuje sposób myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza