Od stycznia prąd będzie dużo droższy! Niższe rachunku za prąd? To możliwe!

W dobie tak niepewnej sytuacji gospodarczej warto stawiać na rozwiązania, które pozwalają – chociażby częściowo – na uniezależnienie się gospodarstwa domowego od zewnętrznych czynników. Jednym z takich rozwiązań jest inwestycja w fotowoltaikę. Dlaczego trzeba o tym pomyśleć już teraz?

Wraca stawka 23% VAT na energię elektryczną

Od stycznia 2023 roku przestaje działać Tarcza Antyinflacyjna i stawki VAT wrócą do poziomu wcześniejszego, czyli do 23% w przypadku m. in. energii elektrycznej. Oznacza to, że zamrożona wprawdzie dla gospodarstw domowych cena za prąd na poziomie 0,693 zł/1 kWh, zostanie podwyższona o stawkę VAT, czyli za prąd w domu zapłacimy więcej. 

- Będziemy musieli przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także w przypadku paliw i nawozów; możemy za to utrzymać zerowy VAT na żywność - powiedział kilka dni temu wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jak obronić się przed wzrostem cen prądu? Warto zainwestować we własne źródło energii elektrycznej – instalację fotowoltaiczną – i korzystać jak najwięcej z prądu, za który nie trzeba płacić. Rozsądne i świadome zarządzanie energią elektryczną w domu zasilanym fotowoltaiką to dużo niższe rachunki za prąd i szybszy zwrot z inwestycji niż wcześniej zakładano.

Wyższe kwoty dofinansowania w Programie Mój Prąd 4.0

Trzeba pamiętać, że do fotowoltaiki nadal można uzyskać dotacje np. w programie Mój Prąd 4.0. A dodatkowo od 15 grudnia 2022 roku program ten przejdzie metamorfozę, która oznacza dla beneficjentów jeszcze większe wsparcie finansowe. Zwiększeniu ulegną przede wszystkim dopłaty do mikroinstalacji oraz magazynów energii. Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych zostanie zwiększone do poziomu do 6 000 zł, jeśli prosument zakłada tylko instalację PV i do poziomu do 7 000 zł, jeśli poza instalacją inwestuje również w inne urządzenia (magazyny energii, magazyny ciepła, systemy HEMS/EMS), natomiast dofinansowanie do magazynów energii wzrośnie do 16 000 zł. Istotne jest, że zmiany w programie obejmą wszystkich uczestników. Jeśli prosument już złożył wniosek i otrzymał wypłatę dofinansowania w poprzedniej wysokości, otrzyma wyrównanie do nowych kwot. Co ważne, nie musi po raz drugi składać wniosku. Nabór wniosków będzie prowadzony do 31.03.2023 r. (wcześniej miał się zakończyć w grudniu 2022 roku).

Dobry instalator PV

W związku z sytuacją na rynku warto właśnie teraz pomyśleć o inwestycji w fotowoltaikę. Wiodącą firmą w naszym regionie, która zajmuje się instalacjami jest spółka piTERN. Posiada ogromne doświadczenie – kilkaset zrealizowanych montaży w regionie i kilka tysięcy w całym kraju, fachowy zespół doradców, projektantów i instalatorów oraz produkty renomowanych marek. W przypadku tak znaczącej inwestycji warto postawić na firmę solidną i doświadczoną.

Zachęcamy do kontaktu z doradcą z firmy piTERN: Jakub Bednarek, konsultant ds. energii odnawialnej, tel. 603 304 431.

Pitern sp. z o.o.
ul. Batorowska 9 Dąbrowa, 62-070 Dopiewo
tel. 505 056 853, e-mail: info@pitern.pl

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza