Dwa tygodnie, dwie próby samobójcze, dwa uratowane życia.


Na terenie działania Komisariatu Policji w Chojnie w okresie dwóch tygodni doszło do dwóch prób samobójczych. W obu przepadkach, dzięki błyskawicznej interwencji funkcjonariuszy, udało się uratować życie. 

Na początku grudnia funkcjonariusze policji z Chojny udali się do jednej z miejscowości położonej na terenie gminy Mieszkowice, gdzie jak wynikało ze zgłoszenia 41-letni mężczyzna wszedł na dach budynku z założonym kablem na szyi i groził, że odbierze sobie życie. Sytuacja była dramatyczna, panowały trudne warunki pogodowe, w każdej chwili mogło dojść do skoku. Policjanci ustalili, że mężczyzna miał na szyi związaną pętle z kabla, a drugi koniec przewodu przywiązany był do klamki w drzwiach pokoju. Przez cały czas mężczyzna powtarzał, że nie zejdzie oraz ma dość życia. Z uwagi na realne i bezpośrednie zagrożenie życia ludzkiego jeden z ratowników medycznych wychylił się przez okno i chwycił go za nogawkę, w tym czasie udało się odczepić kabel od klamki. Następnie policjant z Zespołu Ruchu Drogowego KP Chojna wraz z drugim ratownikiem i strażakiem z OSP otworzyli drugie okno, przez które zdołali chwycić zsuwającego się powoli po dachu niedoszłego samobójcę. Po wciągnięciu do środka mężczyzna został przekazany pod opiekę ratownikom medycznym.

Do drugiej sytuacji doszło w sobotę 17 grudnia. Policjanci z Posterunku Policji w Mieszkowicach zostali skierowani przez dyżurnego na interwencję, z której wynikało, iż mężczyzna w wieku 30-lat ma się awanturować w jednym z mieszkań na terenie gminy, a także może mieć myśli samobójcze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia policjanci zauważyli, że w jednym z pokoi znajduje się mężczyzna, który na ich widok doskoczył do okna i usiłował wyskoczyć z II piętra. Kierownik Posterunku asp. Tomasz Dąbrowski natychmiast dobiegł do okna i w ostatniej chwili złapał mężczyznę za bluzę, którego następnie udało mu się wciągnąć do pokoju. Podczas dalszych czynności mężczyzna cały czas powtarzał, że ma dosyć swojego życia, co potwierdziło fakt, że celowo usiłował wyskoczyć z II pietra, z około 10 metrów na twarde podłoże. Jedynie szybkie i zdecydowane działanie kierownika uchroniło sprawcę przed upadkiem, który mógł narazić mężczyznę na utratę zdrowia lub nawet życia.

Policja apeluje! Pamiętajmy, że kryzysy samobójcze są przemijające, można zapobiec tragedii, wzywając pomoc. Jeśli widzisz, że ktoś z Twojego otoczenia jest przygnębiony, to zapytaj, jak możesz mu pomóc, udziel praktycznej pomocy, uczul bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie.

Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami:
116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00
116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
800 121 212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę

Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie innej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację, w której znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

fot. ilustracyjne / pixabay
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza