Jak zaoszczędzić na OC samochodu?


Zakup ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Składki mogą mieć różną wysokość, gdyż towarzystwa samodzielnie ustalają ceny takich polis. Koszt ich zakupu jest uzależniony od wielu czynników. Dowiedz się, jak zaoszczędzić podczas podpisywania umowy ubezpieczenia OC.

Co wpływa na wysokość składki OC?

To, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC, zależy od parametrów samochodu oraz charakterystyki kierowcy. Najważniejsze czynniki, które towarzystwa biorą pod uwagę, to przede wszystkim:
  • wiek kierowcy,
  • doświadczenie w prowadzeniu pojazdów,
  • miejsce zamieszkania,
  • historia ubezpieczenia,
  • model i marka pojazdu,
  • rocznik samochodu,
  • pojemność silnika.

Średnie ceny za ubezpieczenie OC możesz znaleźć pod adresem https://porownywarkowo.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu/. Z wyższymi składkami muszą liczyć się osoby młode, które dopiero od niedawna mają prawo jazdy. Dla ubezpieczyciela są one potencjalnym zagrożeniem na drodze ze względu na brak doświadczenia oraz skłonność do brawurowej jazdy. Za polisę OC więcej zapłacą także mieszkańcy dużych miast i właściciele sportowych samochodów o dużej pojemności silnika. Są one najczęściej w stanie rozwinąć duże prędkości i mogą być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jak płacić mniej za OC?

Nie musisz przepłacać za ubezpieczenie OC, gdyż jego zakres reguluje ustawa o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że w każdym towarzystwie jest on taki sam. Oferty mogą jednak różnić się od siebie cenami. Nie warto więc przepłacać, gdy w innej firmie można znaleźć taką samą polisę w niższej cenie. Aby przeanalizować poszczególne opcje, skorzystaj z praktycznej porównywarki dostępnej na stronie porownywarkowo.pl.

Innym sposobem na to, aby płacić mniej za OC, jest ustanowienie współwłaściciela. Najlepiej wybrać osobę z doświadczeniem i dobrą historią ubezpieczenia, która ma zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki niej Twoja składka będzie zdecydowanie niższa. Tego rodzaju rabaty przyznawane są przez ubezpieczycieli jako premia za niespowodowanie zdarzenia drogowego w czasie obowiązywania umowy. Jeśli będziesz jeździł bez stłuczek, to za jakiś czas będziesz mógł z nich skorzystać.

Jeśli chcesz płacić mniej za polisę OC, to rozważ także zmianę samochodu. Możesz wybrać model oraz markę, które są traktowane przez towarzystwa łagodnie, dzięki czemu Twoja składka będzie niższa. Jest to jednak rozwiązanie wyłącznie dla osób, które nie są przywiązane do swojego samochodu i zależy im wyłącznie na niskich opłatach.

Możesz również zdecydować się na zakup OC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami, takimi jak np. AC lub NNW. Bardzo często cena polisy w takim zestawie jest zdecydowanie korzystniejsza niż w przypadku zakupu każdej z nich osobno. Oprócz tego, że uda Ci się zaoszczędzić, to będziesz także mógł cieszyć się kompleksową ochroną swojego samochodu, która może przydać się w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza