L4 na żądanie? "To odciąży system opieki zdrowotnej" - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zaproponował, aby rozpocząć dyskusję o zwolnieniach lekarskich bez obowiązku udania się pacjenta do lekarza - L4 na żądanie nie byłoby nadużywane. Powinniśmy dążyć do tego, aby państwo miało pełne zaufanie do obywatela - dodał.

Naczelna Rada Lekarska to samorząd lekarski zrzeszający i reprezentujący lekarzy i lekarzy dentystów. Zajmuje się nadzorem nad należytym wykonaniem zawodów lekarza. Działa ona w Polsce od roku 1921. Obecnie obowiązująca ustawa regulująca jej działanie, to ustawa z 2 grudnia 2009 roku o izbach lekarskich .

Taki system działa w niektórych krajach Europy, gdzie pracownik 3- 4 dniowe zwolnienia może zgłosić pracodawcy raz w roku. Powinniśmy natychmiast rozpocząć dyskusję o zwolnieniach lekarskich i o tym, żeby część pacjentów, która nie musi widzieć lekarza, mogła z takiego zwolnienia skorzystać bez wizyty czy bez teleporady - mówił na antenie Polsat News Łukasz Jankowski. 

Ta propozycja nie podoba się Ministerstwu Zdrowia. 

- Pan Jankowski powinien skupić się na tym, jak pomóc pacjentowi, a nie jak odstręczyć pacjenta od lekarza - w taki sposób dyskusję skomentował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza