Rosyjskim ropociągiem do Schwedt ma płynąć kazachska ropa.


Ministerstwo gospodarki Niemiec poinformowało, że jeszcze w styczniu planowana jest dostawa ropy naftowej z Kazachstanu do rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii.

Niemcy wstrzymały import rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń, dlatego PCK szuka alternatywy dla rosyjskiego surowca. Od embarga na rosyjską ropę rurociągową na początku roku rafineria zaopatruje się obecnie w ropę przez Rostock. Wykorzystanie systemu wynosi zatem nieco ponad 50 procent. Zakłady przerobu ropy naftowej znajdują się na terenie PCK-Raffinerie GmbH. Na styczeń planowana jest dostawa ropy z Kazachstanu.

- Mniejsze wykorzystanie rafinerii PCK w Schwedt od początku roku wywołuje niepokój w Brandenburgii. W związku z zamrożeniem rosyjskiej ropy rząd kraju związkowego apeluje o szybkie uzupełnienie zapasów ważnej dla zaopatrzenia Niemiec Wschodnich elektrowni.  Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki dostawa kazachskiej ropy planowana jest na styczeń. W Kazachstanie trwa obecnie przetarg pisze Niemiecka Agencja Prasowa w Berlinie.

Rząd proponuje w przyszłości możliwość pozyskiwania ropy naftowej przez port w Gdańsku. Obiecał to rząd polski rządowi niemieckiemu w umowie. Jednak konkretne ilości dostaw nie zostały ustalone. W umowie obie strony zobowiązują się do jak najszybszego zwiększenia przepustowości istniejących portów i rurociągów. Strona niemiecka podejmuje to zobowiązanie dla portu w Rostoku i rurociągu Rostock-Schwedt, strona polska dla Gdańska i rurociągu przez Pomorze.

Celem działań podjętych przez rządy jest zaopatrzenie rafinerii obu krajów w "wystarczające ilości ropy naftowej.

Źródło / MOZ/Polskie Radio 

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza