Mija 30 lat od 1. Finału WOŚP [video]


Trzy dekady jak jeden dzień! Na 30 lat od pierwszego Finału WOŚP wspominamy, jak spontaniczna akcja charytatywna przerodziła się w międzynarodową inicjatywę!.

Wszystko zaczęło się 3 stycznia 1993 roku. Pomysł na Finały WOŚP, które na stałe wpisały się w krajobraz polskiej zimy, narodził się w trakcie programu Jurka Owsiaka "Róbta, co chceta". Pierwszy Finał WOŚP został zorganizowany w odpowiedzi na potrzeby sprzętowe warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.


Wydarzenie zyskało patronat Telewizji Polskiej, która całość relacjonowała na swojej antenie. To właśnie w studio TVP, przy ulicy Woronicza w Warszawie, Jurek Owsiak razem z Agatą Młynarską i Walterem Chełstowskim poprowadzili pierwszy Finał WOŚP. Całej organizacji imprezy towarzyszyły grupy wolontariuszy, harcerzy i ludzi dobrego serca.

Celem 1. Finału WOŚP była pomoc w leczeniu chorób serca najmłodszych. Podczas wydarzenia zebrano aż 3 773 443,38 złotych. Ponad 37 miliardów Starych Złotych Polskich PLZ

Dzięki środkom zebranym podczas 1. Finału WOŚP, Fundacji udało się zakupić:Kardiomonitory
  • Inkubatory
  • Defibrylator
  • Pompy strzykawkowe
  • Pulsoksymetry
  • CPAP-y
  • Respiratory

2 marca 1993 roku nastąpiła rejestracja Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke.


Od tamtej pory Fundacja wsparła wiele rozmaitych dziedzin medycyny, m.in. dziecięcą onkologię, neonatologię, ortopedię, traumatologię, psychiatrię, czy geriatrię. Od początku swojej działalności Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,75 mld PLN i kupiła blisko 70 000 urządzeń.

Podstawą działania WOŚP od samego początku jest zaufanie, dlatego tak istotne dla Fundacji jest przedstawianie rozliczeń i szczegółowe informowanie o sposobie wydawania środków uzyskanych od społeczeństwa. 

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza