Minister zdrowia podpisał rozporządzenie o tzw. testach combo. Będzie szybsza diagnoza pacjentów?


Minister zdrowia podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Nowelizacja rozporządzenia ma na celu zapewnienie dostępu do szybkiej diagnozy i na podstawie jej wyników ustalenie zaleceń  dla pacjentów z zakażeniem wirusem grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV.

- Obecnie obserwujemy, że liczba zachorowań na górne drogi oddechowe wyhamowuje. Jednak covid-19 nauczył nas, że trzeba przygotować się na każdy, nawet najgorszy scenariusz. Dlatego mamy już opracowany plan działania na ewentualne apogeum zachorowań - powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski -  Dostęp do leków jest zapewniony, ale z hurtowni szybko ich ubywa. Dlatego monitorujemy ich ilość, także w aptekach. Dzięki TZF Polfa mamy pewność, że antybiotyków i leków przeciwzapalnych nie zabraknie. Rozmawiamy też z innymi producentami w sprawie leków przeciwwirusowych.

Lekarz rodzinni mogą wykonać tzw. testu combo, które pozwalają na identyfikację choroby, z którą mamy do czynienia – RSV, grypę lub COVID-19. Jak poinformował, producenci zapewniają, że będą one dostępne w ciągu tygodnia.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza