Polska na Mistrzostwach Świata w Katarze – podsumowanie turnieju!Reprezentacja Polski po raz pierwszy od 36 lat wyszła z grupy na Mistrzostwach Świata w Katarze. Biało-Czerwoni w pierwszym meczu fazy pucharowej odpadli jednak z rywalizacji z Francją. Jaki był to turniej dla naszego zespołu i na co warto zwrócić uwagę?


Zadanie wykonane, praca skończona

Czesław Michniewicz ze stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski został zatrudniony na początku roku. Sytuacja była podbramkowa, ponieważ poprzedni trener, czyli Paulo Sousa zdecydował się opuścić naszą kadrę. Długimi fragmentami wydawało się, że nowy prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, czyli Cezary Kulesza, zdecyduje się na zatrudnienie Adama Nawałki albo Andrija Szewczenki. Ostatecznie jednak jak królik z kapelusza wyskoczył Czesław Michniewicz. Były trener Legii Warszawa rozpoczął swoją pracę od meczu towarzyskiego ze Szkocją. Polacy nie zagrali tam najlepszego spotkania, ale ostatecznie zremisowali na Hampden. Drugie spotkanie było jednak dla niego o wiele ważniejsze, ponieważ tutaj decydowały się losy jego stanowiska. Michniewicz dostał klarowne zadanie, jakim było wywalczenie awansu w barażowej rywalizacji z reprezentacją Szwecji, która odbyła się na stadionie w Chorzowie. Polacy ostatecznie osiągnęli założony cel, jakim był awans na Mistrzostwa Świata w Katarze, a tym samym Michniewicz pozostał na stanowisku.

Kolejnym zadaniem nowego selekcjonera naszej reprezentacji było utrzymanie drużyny w najwyższej dywizji Ligi Narodów. Polacy mierzyli się tam z Walią, Holandią, a także Belgią. Ostatecznie w końcowej tabeli udało nam się wyprzedzić Walijczyków, dzięki czemu w kolejnej rundzie tych rozgrywek zagramy ponownie w najwyższej dywizji z najlepszymi ekipami w Europie. Tym samym Michniewicz przed rozpoczęciem mistrzostw świata w Katarze miał już 100% zrealizowanych celów.
Ostatnim zadaniem, jakie otrzymał od Polskiego Związku Piłki Nożnej, było wywalczenie awansu do fazy pucharowej mundialu. Analizując ofertę zakładów bukmacherskich przed rozpoczęciem tego turnieju można było zwrócić uwagę, że większe szanse na dokonanie tej sztuki mają reprezentację Argentyny, a także Meksyku. Mowa tutaj o 2 zasłużonych drużynach historii tych rozgrywek, a Meksykanie na poprzednich 7 turniejach regularnie wychodzili z grupy. O Argentynie raczej nie trzeba nic wspominać, ponieważ od początku był to jeden z głównych kandydatów do zwycięstwa w MŚ. Ponownie Czesław Michniewicz zrealizował postawione przed nim zadanie i po raz pierwszy od 36 lat poprowadził Polską reprezentację do awansu z fazy grupowej mistrzostw świata. W ostatnim czasie pojawiła się jednak informacja, że jego kontrakt nie zostanie przedłużony, a PZPN szuka już zastępcy, który poprawi wyniki, jak również wizerunek kadry.

Był wynik, zabrakło stylu

Podsumowując wydarzenia na ostatnim mundialu, bez wątpienia warto zwrócić uwagę nie tylko na sam wynik, ale również styl, w jakim został on osiągnięty. Polacy zagrali prawdopodobnie jeden z najgorszych futboli na całym tym turnieju. Ostatecznie okazał się on receptą na sukces, jakim niewątpliwie był awans naszego zespołu z fazy grupowej.

Czesław Michniewicz był krytykowany za styl, szczególnie po pierwszym spotkaniu z Meksykiem, a także po ostatniej rywalizacji z Argentyną. W obu tych meczach reprezentacja Polski nie zdobyła nawet jednego gola i skoncentrowała się przede wszystkim na defensywie. Szczególnie dużo pretensji pojawiło się po pierwszej rywalizacji na tym turnieju, ponieważ wydawało się, że reprezentacja Meksyku jest najsłabszą od wielu lat. Tymczasem Polacy nawet nie spróbowali zaatakować tego rywala, a tak naprawdę jedyną naszą okazją do zdobycia gola był rzut karny, który wywalczył Robert Lewandowski. Zakłady bukmacherskie przed rozpoczęciem tego meczu spodziewały się przewagi reprezentacji Meksyku, ale na pewno nie aż w takim stopniu.

Przed meczem z Argentyną nasza sytuacja była jasna i klarowna. Polacy potrzebowali przynajmniej jednego punktu, aby awansować do fazy pucharowej bez oglądania się na wynik na drugim stadionie. Ostatecznie jednak tego zadania nie udało nam się wykonać, ponieważ Polska przegrała z Argentyną. Tym samym podopieczni Czesława Michniewicza musieli liczyć na korzystny wynik w rywalizacji Meksyku z Arabią Saudyjską. Trójkolorowi wygrali ten mecz, ale tylko w stosunku 2:1, co dało nam awans.

Polacy w fazie pucharowej zmierzyli się z reprezentacją Francji, czyli aktualnym obrońcą tytułu. Część dziennikarzy wspomniała, że zagraliśmy w tym meczu najlepszy mecz na całym turnieju, jednak prawda jest taka, że przegraliśmy podobnie, jak z Argentyną, czyli dwoma golami.Wyniki:
1. Polska 0:0 Meksyk
2. Polska 2:0 Arabia Saudyjska
3. Polska 0:2 Argentyna
4. Polska 1:3 Francja

Kto najlepszy, a kto najgorszy?

Podsumowując Mistrzostwa Świata w Katarze w wykonaniu naszej drużyny, warto również przeanalizować poszczególne występy konkretnych zawodników. Bez wątpienia ze znakomitej strony zaprezentował się Wojciech Szczęsny, który był na ustach kibiców na całym świecie. Statystyki nawet przed meczami półfinałowymi pokazywały, że Polak był liderem klasyfikacji obronionych strzałów, co nie najlepiej świadczy o naszym zespole.

Bardzo dobrze wypadł również zawodnik, który miał za sobą bardzo słaby występ na mistrzostwach Europy w 2021 roku, czyli Bartosz Bereszyński. Boczny obrońca Sampdorii prawdopodobnie zapracował sobie na solidny transfer w zimowym okienku transferowym, ponieważ był drugi najlepszym zawodnikiem naszej kadry na tym turnieju. We włoskich mediach coraz głośniej mówi się na temat tego, że przeniesie się do aktualnego lidera tabeli, czyli Napoli. Bereszyński nie będzie tam jednak prawdopodobnie pierwszym wyborem, a jedynie zmiennikiem.

Całkiem dobrze na turnieju w Katarze zaprezentował się również Kamil Glik. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę przewidywania ekspertów dotyczące jego formy. Część osób zwracała uwagę, że może być to nasza pięta achillesowa, jednak doświadczony stoper stanął na wysokości zadania.

Słabo zaprezentował się za to Robert Lewandowski, w którym były pokładane największe nadzieje. Podobne recenzje zabrał Piotr Zieliński, chociaż w jego przypadku wyjątkiem była rywalizacja z Francją, gdzie zagrał na swoim poziomie.
Najlepsi piłkarze reprezentacji Polski:
1. Wojciech Szczęsny
2. Bartosz Bereszyński
3. Kamil Glik


Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej pod adresem www.betcris.pl na podstawie licencji (PS4.6831.1.2019) wydanej przez Ministra Finansów w dniu 19 grudnia 2019 r. na urządzanie zakładów wzajemnych - bukmacherskich przez sieć Internet na okres 6 lat.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze - @Mati_N95

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza