Zadbaj o swoje serce w trakcie leczenia onkologicznego


Zadbaj o swoje serce w trakcie leczenia onkologicznego. Rusza nabór zgłoszeń do programu „Twoje serce w naszych rękach”. Program bezpłatnych badań serca, skierowany do pacjentów onkologicznych zakłada pakiet badań i opiekę kardiologiczną dla pacjentów będących w trakcie lub mających zaplanowane leczenie onkologiczne.

Jak pokazują badania wśród pacjentów wyleczonych z choroby nowotworowej, najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak zaawansowana niewydolność serca, choroba wieńcowa czy zaburzenia rytmu serca, które mogą być spowodowane przez chemio i radioterapię. Wczesne wykrycie i leczenie niewydolności serca zmniejsza podatność na choroby układu krwionośnego i umożliwia skuteczniejszą walkę z nowotworem. Program „Twoje serce w naszych rękach” realizowany przez SPSK1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie, ma na celu zwiększenie dla wspomnianej grupy pacjentów dostępu do diagnostyki i leczenia kardiologicznego.

- Żyjemy w czasach, w których nowotwory są chorobami przewlekłymi i będzie ich niestety coraz więcej. Na szczęście, znamy coraz więcej przyczyn chorób nowotworowych, ale nadal przecieramy szlaki w poszukaniu nowych form pomocy pacjentom. Jedną z nich jest odpowiednia opieka kardiologiczna. Serce i cały układ sercowo-naczyniowy w trakcie radio czy chemioterapii jest poddany ogromnemu wysiłkowi. Odpowiednia diagnoza i wczesna opieka pozwalają zmniejszyć ryzyko powikłań na tym polu -  mówi dyrektor szpitala dr n. med. Konrad Jarosz.

Projekt realizowany przez szczeciński szpital prowadzi otwarty nabór pacjentów. Pacjent nie potrzebuje skierowania. Wystarczy zgłosić się na stronie www.twojeserce.eu – po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, obsługa szpitala skontaktuje się ze wszystkimi pacjentami.

- Zgłoszenie się nic nie kosztuje, a na szali mamy nasze zdrowie. Zachęcamy pacjentów do zapisów, nasza kadra czeka na nowych chętnych do wzięcia udziału w programie. Każde zgłoszenie zostanie przeanalizowane i, jeśli pacjenci spełnią kryteria kwalifikacyjne do dalszego leczenia, zostaną objęci profesjonalną opieką kardiologiczną - mówi dr Piotr Gościniak, kardiolog opiekujący się programem.


W zależności od oszacowanego przez specjalistę stopnia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, podczas pierwszej wizyty kardiologicznej ustalone zostanie dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne . Pacjentom zostaną wykonane następujące procedury:
  • dokładne badanie przedmiotowe i podmiotowe,
  • pomiar ciśnienia krwi, EKG,
  • echokardiografia, biomarkery sercowe.

Wyniki powyższych badań określą, w jaki sposób będzie wyglądała dalsza cześć leczenia. Każdego z pacjentów, którzy zakwalifikują się do dalszego leczenia, w zależności od potrzeb, będzie czekało od 3 do 5 wizyt u kardiologa w okresie 3-6 miesięcy. Specjalista posiada możliwość skierowania pacjentów na szeroki katalog badań diagnostycznych.

Program Twoje serce w naszych rękach jest elementem Programu prewencji chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów onkologicznych na lata 2021-2022 realizowany przez SPSK-1 w Szczecinie współfinansowanego ze środków EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Więcej informacji na www.twojeserce.eu oraz www.spsk1.szn.pl.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza