Czym różni się CV studenta od zwykłego CV?


Młodzi ludzie coraz częściej chcą się wcześnie usamodzielnić. Jednak utrzymanie mieszkania, opłaty, zakupy spożywcze, kupno samochodu lub koszty dojazdu wymagają sporego wkładu finansowego. Nikogo nie dziwi więc widok pracującego studenta.

Nie jest łatwo pogodzić studia z pracą, zwłaszcza jeśli ktoś uczy się w trybie dziennym lub na bardzo wymagającym kierunku. Jeżeli już taka osoba postanowi podjąć stanowisko, na samym początku napotyka powszechny problem – co wpisać w CV? Niejednokrotnie zdarza się, iż ktoś nawet nie próbuje szukać pracy, ponieważ nie ma pomysłu na to, co zamieścić w swoim curriculum vitae. Nie ma przecież żadnego doświadczenia zawodowego, a na podstawie pustej kartki nikt nikogo nie zatrudni.

Jaka jest więc różnica między zwykłym CV a CV studenta? Czy osoba, która chce podjąć pierwszą pracę, jest na straconej pozycji, konkurując z kimś, kto był już zatrudniony? Jak napisać ciekawy życiorys bez doświadczenia zdobytego w pracy?

CV chronologiczne czy funkcjonalne?

Curriculum vitae może być napisane w układzie chronologicznym lub funkcjonalnym. Czym różni się jedno od drugiego? Która forma będzie lepsza dla studenta?

Najczęściej spotykany jest życiorys chronologiczny. W tej strukturze najbardziej wyeksponowana jest chronologia dotychczasowego doświadczenia. Wpisuje się kolejno czas i miejsce zatrudnienia, a dopiero później można dodać informacje dodatkowe, np. umiejętności. Nie jest to więc najlepszy wybór dla studenta szukającego pierwszej pracy.

Drugą możliwością jest CV funkcjonalne. Jest to dobre rozwiązanie dla osób niemających doświadczenia zawodowego, ponieważ na pierwszym planie znajdują się tu kwalifikacje. Ta forma pozwala odwrócić uwagę od faktu, że osoba stara się o swoją pierwszą pracę.

Jak napisać CV, aby wybić się na tle osób z doświadczeniem?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że życiorys napisany przez studenta będzie mniej interesujący od CV osoby z przebytym stażem pracy. Co zrobić, żeby tak się nie stało? Jakie informacje umieścić, aby zainteresować rekrutera mimo pustej sekcji doświadczenia zawodowego?

Osoby, dla których nie jest to pierwsze stanowisko, o które się ubiegają, często podchodzą do pisania CV mechanicznie. Wykorzystują najprostszy szablon: podają podstawowe dane osobowe, wymieniają poprzednie miejsca pracy, wpisują kilka umiejętności i koniec.

Student musi odwrócić uwagę od braku doświadczenia zawodowego, dlatego powinien być bardziej kreatywny. To jednak może okazać się atutem jego curriculum vitae. Najważniejsze to zwrócić uwagę rekrutera, zaciekawić go swoją osobą. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz sposób na interesujące CV studenta.

Interesujące CV – jak jest stworzyć?

Każdy format curriculum vitae ma podstawowe zasady, których należy się trzymać, jeśli zależy nam, aby życiorys był napisany poprawnie. Mimo tych reguł można wzbogacić CV, umieszczając w nim dodatkowe informacje, które zaciekawią przyszłego pracodawcę.

Dane osobowe

W każdym rodzaju CV obowiązkowe są dane osobowe na początku. Należy uwzględnić w nich: imię i nazwisko, numer telefonu, a także adres e-mail.

Wykształcenie

W tym miejscu powinna znaleźć się ścieżka edukacji (najlepiej rozpocząć od okresu liceum, ponieważ informacja dotycząca szkoły podstawowej nie wniesie nic wartościowego dla pracodawcy). Wykorzystaj tę sekcję, aby pochwalić się swoją wiedzą i przekonać rekrutera, że posiadasz wystarczający zasób wiadomości, aby wykonywać powierzone Ci obowiązki.

Oprócz podstawowych informacji, takich jak miejsce, czas oraz kierunek studiów, warto dopisać również inne atrybuty, które są związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, np.

  • specjalizacja;
  • zaliczone przedmioty;
  • wyróżnienia;
  • dodatkowe zajęcia;
  • projekty indywidualne lub grupowe;
  • uczestnictwo w zespole szkolnym lub sportowym;
  • temat pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Umiejętności

To sekcja, w której nie warto być skromnym. W tym punkcie możesz pokazać pracodawcy, co czyni Cię idealnym kandydatem na stanowisko, o które się starasz. Należy umieścić tu umiejętności takie jak znajomość języków obcych czy posiadanie prawa jazdy. Jest to dobre miejsce na chwalenie się ukończonymi kursami, szkoleniami, zdobytymi certyfikatami, medalami, odznaczeniami czy innymi nagrodami. Wypisz wszystkie osiągnięcia, które wydają Ci się godne uwagi. Dla rekrutera mogą one świadczyć o ambicji i zaangażowaniu.

Oprócz tego ważne są również tzw. umiejętności miękkie. Opisz swoje mocne strony: co Cię charakteryzuje, co w sobie lubisz, np. dobra organizacja, umiejętność pracy w grupie, kreatywność. To ważne, aby pracodawca wiedział, że masz te zalety.

W tym miejscu możesz również określić swoje cele zawodowe. Napisz, czego szukasz, w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Zareklamuj się, pisząc, co możesz wnieść do firmy, jakie korzyści przyniesie zatrudnienie właśnie Ciebie.

Doświadczenie zawodowe

Mimo iż wydawać się może, że w tej rubryce student niewiele może wpisać, wcale nie musi tak być. Doświadczenie zawodowe to nie tylko formalne zatrudnienia. Może okazać się, że pomoc w biznesie rodzinnym również ma związek ze stanowiskiem, o które się ubiegasz i zostanie odebrana pozytywnie.

Tutaj znajduje się także miejsce na przedstawienie odbytego stażu czy praktyki, w których trakcie mogłeś się wiele nauczyć. Nieodpłatne zdobywanie doświadczenia może wnieść dodatkową wartość i przedstawić Cię jako osobę zmotywowaną.

Bezinteresowna pomoc innym zawsze zostanie odebrana pozytywnie, więc jeśli brałeś udział w wolontariacie, koniecznie to napisz. Może pomagałeś w organizacji związanej z zawodem, o który się starasz? Wolontariusz pracuje w grupie, jest uczynny i poświęca swój wolny czas, niosąc pomoc – to świadczy o dojrzałości.

Zainteresowania

Na koniec warto dopisać zainteresowania, które wyróżnią Cię z tłumu kandydatów. Ciekawe zamiłowania mogą zwrócić uwagę rekrutera i spowodować, że zostaniesz zapamiętany. Dzięki temu dajesz szansę lepiej się poznać, a pracodawca może docenić to, co lubisz robić w wolnym czasie.

Podsumowanie

Reasumując, CV studenta nie musi znacząco odbiegać od zwykłego CV. Jedno i drugie można napisać w sposób ciekawy, wykorzystując mniejsze lub większe doświadczenie życiowe. W życiorysie studenta należy skupić się na jak najlepszym i najciekawszym przedstawieniu swojej osoby. Warto opisać umiejętności, które mogą przydać się na stanowisku, o które się ubiega. W zwykłym CV na pierwszym planie znajdzie się przebyte doświadczenie zawodowe. Jest to najistotniejszy element, na który zwróci uwagę rekruter. Jeżeli ścieżka kariery jest rozbudowana, nie ma potrzeby, aby zbytnio rozpisywać się w innych aspektach, ponieważ przyjmuje się, że życiorys nie powinien przekraczać więcej niż dwóch stron A4.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza