Menopauza – co warto wiedzieć na jej temat?


Menopauza to okres życia kobiety, w którym dochodzi do naturalnego zakończenia jej płodności. Zazwyczaj pojawia się między 45 a 55 rokiem życia. Niestety, zakończenie comiesięcznych cykli wiąże się z bardzo dużymi zmianami hormonalnymi, które wywołują typowe dla menopauzy objawy fizyczne. Zaburzenia snu, wahania nastroju, uderzenia gorąca – to tylko niektóre z dolegliwości, z którymi zmagają się kobiety w okresie przekwitania.

Czym jest menopauza?

Menopauza to czas, w którym dochodzi do zakończenia płodności kobiety. Oznacza to, że cykle miesiączkowe ustają na trwałe. WHO za kobietę po menopauzie uznaje osobę, u której w ciągu ostatnich 12 miesięcy po ostatniej miesiączce nie pojawiło się już żadne krwawienie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo indywidualną kwestią jest wiek, w którym pojawiają się pierwsze objawy klimakterium – czyli menopauzy. Naturalna menopauza to czas, kiedy na skutek zakończenia cykli miesiączkowych kobieta nie jest w stanie już zajść w ciążę. Jajniki powoli wygaszają swoją aktywność, która w końcu zanika całkowicie. Zmiany hormonalne – a zwłaszcza spadek stężenia estrogenów, sprawiają, że pojawiają się charakterystyczne dla klimakterium objawy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeszcze przed pojawieniem się ostatniej miesiączki u kobiety występuje okres okołomenopauzalny. To właśnie wtedy można zaobserwować pierwsze objawy nadchodzącego klimakterium. Objawiają się one głównie zmianami w cyklu miesiączkowym. Zaburzenia miesiączkowania sprawiają, że cykl staje się wydłużony lub też znacznie skrócony. Kobieta może zaobserwować także objawy fizyczne, takie jak suchość pochwy bądź też słynne uderzenia gorąca.

Co warto wiedzieć na temat objawów menopauzy?

To właśnie spadek stężenia estrogenów odpowiedzialny jest za objawy charakterystyczne dla przekwitania. Kobieta z reguły dużo wcześniej zauważa, że nadejście ostatniej miesiączki nieuchronnie się zbliża. Cykle stają się krótsze lub wydłużone – chociaż trzeba zdecydować sobie sprawę z tego, że tego typu objawy nie zawsze są oznaką menopauzy. Kobiety, u których pojawiły się bardzo silne krwawienia bądź też miesiączki trwają dłużej niż tydzień, powinny niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. Jeśli chodzi o najbardziej charakterystyczny objaw menopauzy, to bez wątpienia warto wskazać na uderzenia gorąca. Kobieta może odczuwać nagłe uczucie gorąca i silne zaczerwienienie twarzy i szyi. Na ramionach i klatce piersiowej pojawiają się czerwone plamy. Tego typu uderzenia gorąca trwają z reguły od kilkudziesięciu sekund do nawet 10 minut. Dla wielu kobiet stanowią najbardziej dokuczliwy objaw okresu przekwitania.

Uciążliwą oznaką świadczącą o tym, że kobieta jest w trakcie menopauzy, jest suchość pochwy. Niedobór estrogenów sprawia, że błona śluzowa pochwy jest bardziej narażona na działanie chorobotwórczych ustrojów, takich jak grzyby i bakterie. Suchość pochwy sprawia, że kobieta jest znacznie bardziej narażona na liczne infekcje ze strony układu moczowo-płciowego. Poza tym może także odczuwać dyskomfort w trakcie stosunków płciowych.

Uderzenia gorąca, suchość pochwy, wysiłkowe nietrzymanie moczu – to tylko niektóre z uciążliwych objawów menopauzy. U kobiet mogą pojawić się także: 
 • przyrosty masy ciała, wahania nastroju, 
 • nadmierne pocenie, 
 • wypadanie włosów,
 • bóle mięśniowe, 
 • zaburzenia snu, 
 • uczucie kołatania serca.

Warto podkreślić, że u kobiet w wieku menopauzalnym znacznie zwiększa się także ryzyko rozwoju osteoporozy.

Menopauza – jak długo trwa?

Biorąc pod uwagę, z jak wieloma uciążliwymi objawami wiąże się okres przekwitania, nikogo nie powinien dziwić fakt, że mnóstwo kobiet zadaje sobie pytanie, ile trwa menopauza. Otóż, trzeba zdawać sobie sprawę, że jej długość jest dość indywidualną kwestią. Przebieg i szczegółowe objawy menopauzy można uzależnić nie tylko od indywidualnych predyspozycji genetycznych kobiety, ale także prowadzonego przez nią stylu życia. Specjaliści wskazują, że na przyspieszenie okresu menopauzy wpływać może życie w przewlekłym stresie oraz przyjmowanie szkodliwych używek. Menopauza może wystąpić szybciej u kobiet przyjmujących leki obniżające poziom estrogenów i cierpiących na choroby układu immunologicznego.

Menopauza – czy to się leczy?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kobiety obecnie mają do wyboru wiele form leczenia, które pozwalają łagodzić objawy menopauzy. Mowa tutaj między innymi o hormonalnej terapii zastępczej, której zadaniem jest uzupełnienie brakujących estrogenów. 

Zdarza się, że nasilone objawy menopauzy skutecznie dezorganizują i niszczą życie codzienne kobiety. Pomimo tego że hormonalna terapia zastępcza przynosi naprawdę spektakularne efekty, to jednak może wiązać się z zwiększonym ryzykiem zachorowań na raka piersi i choroby układu krążenia. Dlatego tak ważne jest, aby zalecenia do jej rozpoczęcia wydał lekarz ginekolog, który sprawdzi, czy jest to metoda leczenia odpowiednia dla konkretnej pacjentki. 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w łagodzeniu objawów klimakterium doskonale sprawdzają się także naturalne metody, takie jak: 
 • ćwiczenia fizyczne – regularny ruch pozwala złagodzić objawy menopauzy, 
 • zmiana diety- w okresie menopauzy zaleca się dietę bogatą w białko, zdrowe tłuszcze, owoce i warzywa, 
 • ziołowe suplementy – objawy przekwitania mogą złagodzić takie zioła jak kozieradka lub soja, 
 • relaksacja i medytacja – u kobiet przechodzących przez okres menopauzalny techniki relaksacyjne pozwalają złagodzić stres i niepokój, 
 • zmiana stylu życia – dbanie o jakość snu i unikanie stresu są bardzo ważne, jeśli chodzi o łagodzenie przykrych dolegliwości związanych z klimakterium.

Menopauza to okres, który prędzej czy później rozpocznie się w życiu każdej kobiety. Nie można traktować jej jak wroga – to raczej naturalny etap, który oznacza początek czegoś nowego. Przykre dolegliwości w końcu miną, a okres przekwitania stanie się tylko przykrym wspomnieniem. W tym trudnym czasie pomóc mogą domowe sposoby i umiejętnie stosowana farmakoterapia. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza