Kaziuki w Mieszkowicach [foto]


Kaziuki to odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie w dzień świętego Kazimierza (4marca). W Jego trakcie odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Kaziuki miały miejsce na Placu Katedralnym, a od 1901 roku na Placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin. Współcześnie to trzydniowy kiermasz odbywający się w różnych miejscach miasta połączony z występami artystycznymi.

Tradycja obchodzenia Kaziuków w Mieszkowicach zrodziła się w 2008 roku, pomysłodawcą tego wydarzenia była ówczesna Pani Dyrektor Barbara Nowicka. Mieszkowickie Kaziuki skupiają się przede wszystkim na wykonaniu przez zespoły piosenek z Kresów Wschodnich. Festiwal trwa już od 16 lat zainteresowanie nim nadal jest ogromne.

W ostatnim czasie ze względu na Pandemie forma festiwalu była troszkę zmieniona, Kaziuki przeniesione zostały do Internetu. W tym roku spotkanie odbył się w Sali Widowiskowej MGOK. W tegorocznej edycji wystąpili: Borowiny (Trzcińsko- Zdrój), Grzegorz Podwójny (Dębno), Srebrny Włos (Dębno), Bajka ( Lubiechów Dolny), Dobrawa (Mieszkowice), Macierzanka (Pacholęta), Platerówki (Boleszkowice), Czciborzanie (Cedynia), Sami Swoi (Zielin).
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza