Twoje dziecko również może stać się ofiarą oszustwa internetowego


Dzieci masowo korzystają z dostępnych rozwiązań technicznych i coraz więcej czasu spędzają przed komputerem. Wirtualny świat nie jest tylko narzędziem ułatwiającym pracę i pozwalającym zdobyć potrzebną wiedzę. Łatwy dostęp do informacji, możliwość szybkiego nawiązania kontaktu i pozorna anonimowość sprawiają, że sprawcy przestępstw nie ustają w swoich działaniach. Policjanci apelują, aby rodzice przekazywali dzieciom informacje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz kontrolowali przeglądane przez nich treści.

Rozwój techniki, coraz większy zakres dostępu do Internetu i szerokie możliwości informacyjne to tylko kilka czynników, które zachęcają młodych ludzi do korzystania z najnowszych osiągnięć technologicznych. Dzieci nie zawsze przeglądają treści odpowiednie dla swojego wieku, a gry komputerowe nie są jedynie sposobem na dobrą zabawę. Kontakt z przekazami pełnymi przemocy może mieć negatywny wpływ na psychikę i może prowadzić do większej tolerancji na przemoc czy agresję wśród rówieśników, co z kolei może wpłynąć negatywnie na proces socjalizacji.
Wielu przestępców wykorzystuje swoją pozorną anonimowość, brak wiedzy i doświadczenia najmłodszych. Nawiązanie znajomości i zdobycie zaufania dziecka, które bardzo często szuka zrozumienia w sieci, może wiązać się z popełnienie przestępstwa na jego szkodę. Rodzice powinni bacznie przyglądać się poczynaniom swoich pociech decydując o tym, z jakich obszarów mogą korzystać, tak aby skutecznie zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom mogącym narazić małoletnich na szkodę. Publikowanie zdjęć przedstawiających wyposażenie domu, czy mieszkania może zachęcać potencjalnych złodziei do kradzieży tak samo jak informowanie o wyjazdach i dłuższej nieobecności domowników.
Bardzo istotne jest, aby często rozmawiać z dziećmi o występujących zagrożeniach. Dzieci posiadające komputery, czy telefony komórkowe powinny umieć bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z takich technologii. Należy uświadamiać od najmłodszych lat, że nagrywanie filmów ośmieszających innych i publikowanie ich w sieci, wiąże się nie tylko z szyderstwem. Za takim zachowaniem zazwyczaj stoi czyjaś tragedia związaną z powszechnym hejtem mogąca skutkować zaburzeniami psychicznymi i długotrwałym leczeniem. Treści wysyłanych wiadomości na komunikatorach, czy portalach społecznościowych, często wypełniają znamiona przestępstw, które popełniają nieletni. Pamiętajmy, że młody wiek sprawcy nie wyłącza odpowiedzialności za popełnione czyny karalne!

Ważne, aby rodzice, którzy niejednokrotnie są ogromnym autorytetem, stale kontrolowali poczynania małoletnich ustalając zasady mogące ustrzec małoletnich przed zagrożeniami:
  • ustal zasady korzystania z Internetu, szczególnie ilość spędzanego czasu
  • udostępnij dziecku jedynie pozytywne i bezpieczne treści,
  • skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa i zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej,
  • rozmawiaj o jego doświadczeniach w sieci jednocześnie podawaj przykłady występujących zagrożeń,
  • jeśli dziecko stało się ofiarą przestępstwa natychmiast skontaktuj się z Policją i przekaż niezbędne informacje, które pozwolą na zatrzymanie sprawcy.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza