Jedziesz na biwak? Te rzeczy warto ze sobą zabrać


Wybierasz się na biwak, ale nie wiesz, co ze sobą zabrać? Nie wszystkie przedmioty przydają się podczas wyjazdu pod namiot, ale zazwyczaj lepiej jest zapakować więcej, niż mniej – szczególnie jeśli jedziesz samochodem lub kamperem. Wyjaśniamy, jakie rzeczy warto ze sobą zabrać na biwakowanie na łonie natury!

Namiot
Dobry namiot to podstawa udanego biwaku. Na Sportano.pl znajdziesz setki różnych modeli, które różnią się nie tylko wielkością, ale też materiałem, wagą, sposobem rozkładania oraz dodatkowymi funkcjami. W polskich realiach zwykłe namioty turystyczne są wystarczające, ale jeśli planujesz wyprawę w bardziej egzotyczne miejsce, to koniecznie wybierz lepszej jakości model z podwójną powłoką oraz gwarancją wodoodporności. W sprzedaży znajdziesz też specjalne namioty wyposażone w tzw. punkty wentylacyjne – to świetny wybór na ekstremalne warunki, gdzie jakość namiotu może mieć decydujące znaczenie.

Suchy pokarm
Przed wyjazdem na biwak zaopatrz się w suchy pokarm, nawet jeśli planujesz zabrać ze sobą kuchenkę gazową. Gotowane potrawy są smaczniejsze i pożywniejsze, ale warto mieć przygotowane awaryjne żelazne racje, które mogą okazać się nieocenione w nieprzewidzianych okolicznościach. Nie musisz od razu wykupywać całej półki z suchym prowiantem w sklepie – kilka konserw lub porcji liofilizowanej żywności powinno wystarczyć!

Termos
Jeśli zabierasz ze sobą kuchenkę gazową lub czajnik, to nie możesz też zapomnieć o termosie! Ciepła, świeża kawa lub herbata na pewno sprawi dużą przyjemność twojemu podniebieniu, ale ciągłe gotowanie wody jest uciążliwe. Możesz tego uniknąć, kupując termosy Primus w sklepie Sportano.pl, które są dostępne w różnych kolorach – nie dość, że świetnie się prezentują, to na dodatek zachowają ciepło przez długie godziny!

Filtr lub tabletki do uzdatniania wody
W pobliżu biwaku znajduje się strumień lub inne źródło świeżej wody? To świetnie, ale zanim z niego skorzystasz musisz użyć filtra lub tabletek do uzdatniania wody. Te ostatnie dobrze sprawdzają się w nietypowych warunkach, ale z reguły pozostawiają w ustach nieprzyjemny posmak. Zamiast tabletek do uzdatniania wody możesz wybrać przenośny filtr – włóż go do dzbanka, butelki lub termosu: https://sportano.pl/kuchnia-i-camping/termosy.Śpiwór
Dobry namiot powinien zapewnić osłonę przed wiatrem i deszczem, ale noce często są chłodne, nawet w środku lata. Zabierz ze sobą śpiwór, który zapewni ciepło oraz wygodę podczas snu. To dużo lepsze rozwiązanie od zwykłego koca, choć ten też warto mieć ze sobą, by przykryć się nim w znacznie cieplejsze noce. Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody i zdecyduj się, czy musisz mieć ze sobą śpiwór, czy może jest to jedynie zbędny dodatek.

Ciepłe ubranie
Pakując się na biwak zwróć uwagę przede wszystkim na wygodę oraz użyteczność, a dopiero w drugiej kolejności na wygląd. Zabierz ze sobą zapasową bieliznę, koszulki na zmianę oraz ciepłe ubranie (np. kurtkę, polar), nawet jeśli prognozy pogody są nadzwyczaj optymistyczne. Najlepiej, jeśli ubiór zapewnia ochronę przed deszczem. Dodatkowy płaszcz przeciwdeszczowy też może się przydać, ale tanie modele szybko przemakają – warto mieć pod nimi dodatkową, wodoodporną warstwę odzieży.

Scyzoryk
Podczas pobytu na łonie natury często trzeba coś przeciąć lub ukroić, a przenośny scyzoryk przydaje się znacznie częściej niż zwykły nóż. Oczywiście możesz też wybrać to drugie rozwiązanie – w sprzedaży znajdziesz noże myśliwskie, które świetnie radzą sobie w polowych warunkach. Dobrym pomysłem jest zakup niewielkiego multitoola, wyposażonego w dodatkowe narzędzia.

Apteczka i zapasowe lekarstwa
Ostatnim, ale jakże ważnym przedmiotem, który trzeba koniecznie wziąć ze sobą na biwak, jest apteczka. Wypadki się zdarzają – nigdy nie wiadomo, kiedy opatrunki i podstawowe środki medyczne okażą się niezbędne. Poza podstawowym zestawem znajdującym się w każdej apteczce warto wyposażyć się w leki przeciwbólowe, maść na oparzenia i obrzęki, a także środki odstraszające komary oraz kleszcze. Ponadto na biwak koniecznie weź ze sobą zapas lekarstw, które przyjmujesz na stałe!

Wyjazd na biwak: podsumowanie
Wyjazd na biwak to świetny sposób na wakacyjny wypoczynek, ale przed wyruszeniem w podróż trzeba się odpowiednio przygotować. Pamiętaj o ciepłych ubraniach, apteczce i podstawowych narzędziach takich jak scyzoryk. Zabierz ze sobą namiot i śpiwór, a także zapas suchego pokarmu oraz filtr lub tabletki do uzdatniania wody!
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza