Aehem Ahmad - koncert w Sali u Kinala


W sobotę 6 maja o godz. 19:00 w Czachowie w Sali u Kinala wystąpi wyjątkowy artysta. Historia jego życia odbiła się na całym świecie szerokim echem.

Aehem Ahmad znany na świecie jako Pianista z Jarmuk, dorastał jako palestyński uchodźca w syryjskim obozie dla uchodźców Jarmuk w Damaszku. W wieku pięciu lat nauczył się grać na pianinie, jego talent odkrył jego niewidomy ojciec, skrzypek- stolarz, który nauczył go kochać muzykę od najmłodszych lat. Aehem uczył się najpierw w Konserwatorium w Damaszku, a w latach 2006–2011 studiował na wydziale muzycznym Uniwersytetu Baath w Hims. W Jarmuk w trakcie aktów wojny, oblężenia i głodu populacja zdziesiątkowała się w 2015 roku ze 150 tys. do kilkunastu tysięcy.. W tym czasie Aehem transportował fortepian na przyczepce lub pick-upie i występował na ulicach i w miejscach publicznych w zniszczonym mieście, na gruzach.. Filmy z tych występów, często z dziećmi jako publicznością, były udostępniane w sieciach społecznościowych, a jego historia spotkała się z międzynarodowym zainteresowaniem w mediach.
Po tym, jak obóz dla uchodźców został zajęty przez bojowników „Państwa Islamskiego” w kwietniu 2015 r. a jego fortepian zniszczono podczas inspekcji, postanowił opuścić dom. Uciekł z Jarmuk 2 sierpnia i przybył do Niemiec przez Izmir, Lesbos i szlak bałkański we wrześniu 2015 roku.
W 2015 otrzymał Międzynarodową Nagrodę Beethovena za Prawa Człowieka, Pokój, Wolność, Ograniczenie Ubóstwa i Wyłączenie Społeczne, która została przyznana po raz pierwszy w Bonn. Po raz pierwszy wystąpił w Niemczech na koncercie dla uchodźców i wolontariuszy w Monachium w październiku 2015 roku. Od tego czasu zagrał wiele koncertów w całej Europie i Japonii.
Jego autobiografia „Pianista z Syrii” została opublikowana na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie w październiku 2017 roku. Została przetłumaczona na wiele języków i opublikowana w Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii, Ameryce, Francji, Włoszech i Holandii i wielu innych państwach..
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza