Ławeczka prof. Bartoszewskiego stanęła w Siekierkach. Święto Wolności na polsko niemieckim pograniczu [foto]

Ławeczka prof. Bartoszewskiego stanęła na  moście w Siekierkach (gmina Cedynia). Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

- To symboliczne, że w miejscu, którym kiedyś jeździło wojsko, udało nam się stworzyć most rowerowy, który połączył polskie  i niemieckie  ścieżki  Idealnym patronem tego miejsca jest właśnie Władysław Bartoszewski, którego życiowym dorobkiem było połączenie naszych narodów. A przy okazji, polecam wybrać Siekierki jako swój weekendowy plan na  Ja dzisiaj sam skorzystałem z okazji - napisał na facebooku marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Na moście Siekierki – Neurudnitz w minioną niedzielę odbyło się wydarzenie pn. „Święto wolności na polsko-niemieckim pograniczu – piknik rodzinny”, zorganizowane wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminę Cedynia. Głównym celem uroczystości było odsłonięcie pomnika – ławeczki profesora W. Bartoszewskiego, który był budowniczym mostów polsko-niemieckiego pojednania.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz województwa na czele z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem, przedstawiciele gminy Cedynia na czele z burmistrzem Adamem Zarzyckim, Cornelia Pieper – Konsul Generalna RFN w Gdańsku, Karsten Birkholz Dyrektor Urzędu Gminy Barnim-Oderbruch, a także przewodnicząca Inicjatywy im. Władysława Bartoszewskiego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Berlinie.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników bardzo ciekawy program, a w nim m.in. polonez na moście zatańczony przez chętnych, a prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg oraz Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce. Dla dzieci były różne animacje, malowanie twarzy, gry i warsztaty, prowadzone m.in. przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Muzeum Regionalne w Cedyni przygotowało wystawę poświęconą historii mostów. Zwiedzający podziwiali różne odsłony mostów i poznawali ciekawe koncepcje ich zagospodarowania przez dziesięciolecia.

Wszyscy goście i turyści, a było ich naprawdę wielu dzięki sprzyjającej pogodzie, mogli częstować się piknikowymi przysmakami.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza