Od czego zależy oprocentowanie rachunku ROR?


Oprocentowanie pozwalające na zarobienie pewnej sumy doliczanej do zgromadzonych środków kojarzy się przede wszystkim z lokatami i kontami oszczędnościowymi. Oprócz nich banki oferują czasem także dające tę możliwość rachunki ROR. Ile i w jaki sposób można dzięki nim zyskać?

Czym jest rachunek ROR i na co patrzeć przy wyborze?

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to nic innego jak konto osobiste. Obecnie posiadanie go stało się powszechne i to właśnie na niego trafia wypłata, emerytura lub inne źródło dochodu. Z takich też rachunków klienci banków opłacają m.in. czynsz, kupują wszelkiego rodzaju dobra w sklepach i rozliczają się z innymi osobami, wysyłając im przelewy. Do każdego konta ROR przypisana jest karta debetowa, dzięki której można płacić zbliżeniowo oraz wypłacać gotówkę z bankomatów.

Choć korzystanie z rachunku osobistego nie jest prawnym obowiązkiem, w praktyce każdy powinien go mieć. Jednym z powodów są właśnie transfery pieniędzy z tytułu wypłaty, renty, emerytury lub jakiegokolwiek świadczenia socjalnego. W obecnych czasach nie sposób znaleźć pracodawcę, który zgodzi się na wręczanie co miesiąc wynagrodzenia w formie gotówki. Z nielicznymi wyjątkami (jako ukłon dla przyzwyczajeń najstarszych petentów) o podanie numeru konta proszą również urzędy. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór właściwej oferty któregoś z banków. W podjęciu decyzji pomaga ranking kont ROR dla każdego Zgarnij premię.

Jak sama nazwa ranking wskazuje, na tej stronie rachunki osobiste uszeregowane są w kolejności od najbardziej do mniej korzystnych. Dzięki temu znacznie łatwiej jest wybrać najlepszą w tym momencie ofertę. Co ważne, wprowadzane na bieżąco zmiany zgodne z tym, co proponują banki, dając pewność, że zestawienie zawsze pokazuje aktualne dane. Dodatkowo wszystkie istotne elementy ofert są czytelnie przedstawione. W trakcie porównania warto jeszcze spojrzeć, co kryje się pod ikonami 🛈. Na ogół są to warunki, które trzeba spełnić, aby dana usługa była darmowa w danym miesiącu. Przykładem są opłaty za utrzymanie karty. Często można z niej korzystać za darmo, ale np. po wykonaniu transakcji zbliżeniowych na określoną kwotę.

Oprocentowane konta ROR – zalety i wady

Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe przeważnie nie są oprocentowane. Od czasu do czasu zdarza się jednak, że któryś z banków przygotowuje ofertę, dzięki której można zarobić na posiadaniu konta osobistego. Często jednak są to tylko ograniczone czasowo akcje. Takie promocje mają zachęcić potencjalnych klientów do podpisania umowy na początkowo korzystnych warunkach. Dlaczego tylko początkowo? Ze względu właśnie na krótki okres, w trakcie którego środki na koncie są oprocentowywane. Nieliczne oferty, z których można skorzystać, pozwalają na zarabianie w ten sposób co najwyżej przez kilka miesięcy.

Oprócz akcji promocyjnych sporadycznie pojawiają się również oferty nielimitowane czasowo. W ich przypadku trzeba jednak liczyć się z opłatą za utrzymanie konta. Co więcej, jest ona naliczana bezwarunkowo, a więc nie można jej uniknąć np. dzięki regularnym wpływom w określonej wysokości. Stawki ustalane przez banki nie są wysokie, wynosząc zazwyczaj kilka złotych. Z tego powodu wydawać by się mogło, że takie rachunki są korzystne dla klienta. W rzeczywistości oprocentowanie podlega ograniczeniom, które utrudniają osiągnięcie zysku. W warunkach uwzględnia się konkretny przedział kwot pozwalający zarobić. Innymi słowy, trzeba utrzymywać saldo na odpowiednim poziomie, np. powyżej 1000 zł (a zwykle dużo więcej), by się dodatkowo wzbogacić dzięki oprocentowaniu.

Konieczność pozostawiania na koncie odpowiednio dużej sumy co miesiąc dla mniej zamożnych osób stanowi trudność, ponieważ zwykle na życiowe potrzeby wykorzystują cały dochód. W związku z tym można byłoby przypuszczać, że taki ROR to dobre rozwiązanie dla klientów mających duże wpływy. Niestety, wcale tak nie jest. Nadwyżka dochodów utrzymująca się na koncie powyżej ustalonej przez bank kwoty podlega niższemu oprocentowaniu. Biorąc pod uwagę, że i tak jest ono znikome, takie rachunki nie są opłacalne. Nierzadko zarobek jest mniejszy, niż wynosi miesięczna opłata za prowadzenie konta. Można więc stwierdzić, że takie ROR-y są korzystnym rozwiązaniem jedynie dla bardzo wąskiej grupy klientów.

Które banki oferują oprocentowane rachunki ROR?

Obecnie banki niemal nie proponują klientom nieoprocentowanych kont osobistych. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest nieopłacalność takiego produktu finansowego. Jedynie nieliczne osoby mają szansę na nim zyskać, a to przekłada się na tylko minimalne zainteresowanie takimi ofertami. Dla banków oraz posiadaczy kont osobistych o wiele lepszym rozwiązaniem stały się premie za spełnienie wymogów zapisanych w umowie. Co można zyskać? Po wejściu na stronę Zgarnij premię i kliknięciu ikony informującej o wymogach można dowiedzieć się, że do otrzymania np. 100 zł wystarczy choć jedno zalogowanie się do aplikacji mobilnej, zapewnienie pewnej sumy wpływów lub wykonanie jednej transakcji zbliżeniowej.

Warunki otrzymywania finansowych bonusów bardzo różnią się w poszczególnych bankach. Co więcej, tak jak oprocentowanie ROR-u, bywają ograniczone czasowo do pierwszych kilku miesięcy od podpisania umowy o prowadzenie konta. Niemniej jednak taka metoda zdobycia dodatkowych środków jest dużo korzystniejsza niż posiadanie z konta z oprocentowaniem. Dużo wyższe profity w połączeniu z większą szansą na brak opłat za konto sprawiły, że rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe przynoszące (przynajmniej teoretycznie) niewielki procent zysku to dziś rynkowa nisza.

Co wybrać zamiast oprocentowanego ROR-u? W zdobyciu dodatkowych pieniędzy znacznie lepiej sprawdzi się konto oszczędnościowe lub lokata. Pierwszy produkt finansowy działa bez ograniczeń czasowych. Na drugim środki procentują tylko przez pewien okres. Dotyczy to jednak tylko lokat nieodnawialnych. Wariant odnawialny od rachunku oszczędnościowego odróżnia wyłącznie konieczność wpłacenia określonej sumy i zasilanie jej również z góry ustaloną (lub wyższą) kwotą. Dla odmiany środki na koncie oszczędnościowym można powiększać dowolną ilością pieniędzy. Oba te produkty finansowe oferuje znaczna większość banków.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza