Andrzej Szelążek i Andrzej Krywalewicz odznaczeni Krzyżami Stowarzyszenia Dzieci Wojny [foto]


"Dzieci Wojny, Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia" to książka autorstwa Andrzeja Szelążka, która zawiera w sobie wspomnienia powojennych osadników, którzy wskutek tragicznych wojennych wydarzeń znaleźli się na Pomorzu Zachodnim.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie - Andrzej Szelążek nie ukrywa iż jedną z głównych inspiracji do spisania historii była wcześniej wydana książka autorstwa Andrzeja Krywalewicza "Tam, gdzie zatrzymał się pociąg".

Andrzej Szelążek odznaczony został Błękitnym Krzyżem Zasług natomiast Andrzej Krywalewicz -Rubinowym.

Na początku spotkania zaprezentowano film z Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiający zapomnianą zbrodnię sowiecką z 1941 roku, która miała miejsce w Mielczycach. Reżyserem filmu "Udawać Greka" był Artur Janicki.

W trakcie spotkania zaprezentowano płaskorzeźby autorstwa twórcy wspomnianej książki oraz prace akwarelowe Joanny Witko. Specjalnym gościem wydarzenia był Augustyn Wiernicki, autor książki "Śladami Polskich Dzieci Wojny". Stowarzyszenie "Dzieci Wojny" ma aktywny oddział regionalny w okolicach Myśliborza i angażuje się w życie lokalnej społeczności. Dzięki temu udało się nawiązać współpracę z ówczesnym nadleśniczym Andrzejem Szelążkiem, który sam jest potomkiem "dzieci wojny" i zaangażował się w działalność stowarzyszenia na tyle, że zobowiązał się do pomocy w spisaniu i opublikowaniu historii ich losów.

Niestety, poszukiwania osób lub instytucji, które mogłyby pomóc w tym zadaniu, nie przyniosły rezultatu, więc Andrzej Szelążek postanowił napisać książkę samodzielnie, aby dotrzymać obietnicy.

Fot./tekst: Królewska Chojna/ Przemysław Kaweński
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza