Ruszą bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców


Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował  o rozpoczęciu powszechnych, bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Szczepieniami zostaną objęte dziewczęta i chłopcy w wieku 12-13 lat.

Wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus) jest odpowiedzialny za rozwój łagodnych zmian o charakterze brodawek na błonach śluzowych i skórze. Niebezpieczne są typy onkogenne wirusa o wysokim potencjale wywoływania zmian nowotworowych, gdzie w wyniku przetrwałego zakażenia może dojść po latach do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła.

Większość zakażeń HPV na szczęście ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak u niektórych osób nie dochodzi do samoistnego usunięcia wirusa. Wtedy zakażenie przetrwałe może w kolejnych latach prowadzić do onkogenezy (procesu powstania nowotworu) i wywołać zagrażającą życiu chorobę, np. raka szyjki macicy.

Do zakażenia HPV dochodzi głównie przez kontakty seksualne. I to jest ważna informacja w odniesieniu do szczepień. Ponieważ szczepionka ma chronić przed zakażeniem wirusem, szczepienie powinno zostać przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną, jeszcze przed potencjalnym kontaktem z HPV. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza