Uroczystości Bożego Ciała. Wierni przejdą ulicami miast [video]


W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało przypadały na 8 czerwca. Tradycyjnie drogami miast, miasteczek i wsi przejdą procesję.
Główna msza święta w Chojnie zaplanowana jest w Kościele Mariackim o godz. 11:00. Po nabożeństwie wyruszy procesja. Pierwsza stacja znajduje się przy pomniku św. Jana Pawła II, druga przy kościele NSPJ, trzecia przy ul. Kościuszki i ostatnia przy kościele Świętej Trójcy. 

Skąd się wzięło "Boże Ciało"?

W 1849 roku papież Pius IX ustanowił Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa (Festum Pretiosissimi Sanguinis Domini Nostri Jesu Christi), które było obchodzone najpierw w pierwszą niedzielę lipca, a od 1933 – 1 lipca. W 1955 Pius XII reformując liturgię zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał Paweł VI wprowadzając w 1969 nowe normy kalendarza liturgicznego (Mysterii paschalis. Reforma liturgiczna Pawła VI z roku 1969 połączyła oba święta, choć w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego stosuje się ich rozdział. Podobnie rzecz się ma w zgromadzeniach Misjonarzy Krwi Chrystusa i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.

Po raz pierwszy w Polsce wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

Zobacz archiwalny materiał filmowy

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza