Chcesz odpocząć i zwiedzić ciekawe miejsca? Wybierz się na city break!

City break to popularny sposób spędzania wolnego czasu, który jest krótszą alternatywą tradycyjnego urlopu. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na dłuższy wyjazd, zdecyduj się na ten rodzaj podróżowania, a z pewnością tego nie pożałujesz. Zastanawiasz się, jakie miasto wybrać na pierwszy city break? Sprawdź nasze propozycje najciekawszych miejsc w Europie, które na pewno Cię zachwycą.

1.    Bratysława

Pierwsza na liście znalazła się stolica Słowacji. Jest ona zdecydowanie mniej popularna niż położony niedaleko Wiedeń, a ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc. Bratysława to idealny pomysł na weekendowy wyjazd. Dzięki temu, że większość najpopularniejszych zabytków znajduje się w obrębie historycznej części miasta, to można je zwiedzić, spacerując urokliwymi uliczkami.

Na wzniesieniu nad miastem góruje Zamek Bratysławski. Jest usytuowany na granitowym wzniesieniu nad Dunajem. Pierwsze informacje na jego temat pojawiły się w X wieku. Był on początkowo zamkiem obronnym, o czym świadczą charakterystyczne cztery wieże.

Spacerując po Bratysławie, warto również zobaczyć Bramę Michalską. Było to jedno z czterech wejść prowadzących do miasta. Obecnie wewnątrz znajduje się muzeum, a ze szczytu można podziwiać panoramę Starego Miasta. Nieopodal znajduje się Katedra św. Marcina.

Rynek to centralny punkt historycznej części stolicy. Znajduje się na nim ratusz, w którym obecnie mieści się Muzeum Miejskie. Plac jest otoczony urokliwymi kamieniczkami, w których znajduje się wiele restauracji oraz sklepików. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat uroków Bratysławy, sprawdź informacje dostępne pod adresem https://rankomat.pl/kraje/slowacja/bratyslawa.

2.    Bruksela

Kolejną ciekawą propozycją miasta idealnego na city break jest Bruksela. Jest ona sercem Europy pełnym różnorodności oraz kontrastów. To idealny kierunek dla osób, które pragną odkryć jej dziedzictwo kulturowe oraz historyczne.

Sercem Brukseli jest Grote Markt, czyli Grand Place. To historyczny plac otoczony pięknymi i zabytkowymi budynkami. Można na nim podziwiać także Ratusz, który został wzniesiony w XV wieku. Zachwyca gotycką architekturą oraz charakterystyczną wieżą. Naprzeciwko niego usytuowany jest Dom Królewski, czyli siedziba władz miejskich.

W Brukseli znajduje się także Atomium. Jest to futurystyczna konstrukcja, która powstała w 1958 roku na wystawę Expo 58. Obecnie jest ona nieodłącznym symbolem tego miasta. Budynek ten robi wrażenie nie tylko z zewnątrz. W środku znajdują się m.in. sale konferencyjne oraz punkty widokowe.

Innym symbolem Brukseli jest posąg sikającego chłopca, czyli Manneken Pis. Znajduje się on w centrum miasta i jest chętnie odwiedzany przez turystów.

W centrum miasta znajduje się także Palais Royal, czyli Pałac Królewski. Jest on przykładem niezwykłej sztuki neoklasycystycznej. Wewnątrz znajdują się imponujące freski, a także dzieła sztuki. Inne zabytki tego miasta, to przede wszystkim Katedra św. Michała i św. Guduli oraz Mont des Arts.

Osoby, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu powinny koniecznie odwiedzić Park Cinquantenaire. To przestrzeń zajmująca ponad 30 hektarów. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów parku jest Łuk Triumfalny. Otaczają go inne ważne budynki, takiej Pałac Sztuki oraz Pałac Narodów.

3.    Lizbona

Stolica Portugalii to piękne miasto, które zachwyca niepowtarzalną architekturą, klimatycznymi uliczkami oraz wspaniałymi zabytkami. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Lizbonie jest Klasztor Hieronimitów. Jego budowa rozpoczęła się w 1502 roku i trwała prawie sto lat. Budynek zachwyca pięknymi kamiennymi sklepieniami. Wyjątkowego klimatu dodają mu wpadające do środka promienie słońca.

Kolejnym wyjątkowym zabytkiem jest Wieża Belem. Jest uznawana za jedną z największych atrakcji w całej Portugalii. Została wybudowana w stylu manuelińskim, który jest charakterystyczny dla tego właśnie regionu.

Innym ciekawym zabytkiem Lizbony jest Pomnik Odkrywców. Upamiętnia on portugalskich zdobywców, nawigatorów oraz marynarzy. Pomnik ma 52 metry wysokości i został wykonany z betonu w kształcie karaweli. Przed monumentem znajduje się marmurowa mozaika z różą wiatrów.

Zwiedzając Lizbonę, warto zobaczyć centralne dzielnice tego miasta, czyli Baixa. To właśnie w tej części znajduje się Elevador de Santa Justa, czyli miejska winda. Ta żelazna konstrukcja ma 45 metrów wysokości. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać piękne krajobrazy. Miłośnicy zabytków powinni także odwiedzić Zamek św. Jerzego, który jest dawną fortecą Maurów. Został wybudowany w V wieku, ale w wyniku trzęsienia ziemi do czasów współczesnych przetrwała jedynie część murów oraz ruiny. Mimo tego jest to jeden z najcenniejszych zabytków miasta.

Lizbona to wyjątkowe miasto, które zachwyca na każdym kroku. Różnorodność, jaka w nim panuje, sprawia, że po jego odwiedzeniu chce się do niego wracać. 

City break to świetny sposób na przyjemne oderwanie się od rzeczywistości oraz codziennych obowiązków. Warto pomyśleć o nim przede wszystkim wtedy, gdy wzięcie dłuższego urlopu jest niemożliwe.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza