Wirus ptasiej grypy w mięsie drobiowym? Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało komunikat [video]

Nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo, informacje o wirusie ptasiej grypy w mięsie drobiowym są nieprawdziwe - poinformował wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. Ministerstwo rolnictwa reaguje na doniesienia, że za chorobę kotów odpowiada wirus z mięsa drobiowego. 

- Nie ma zagrożenia dla konsumentów. Jesteśmy przeciwko podważaniu jakości polskiego drobiu - mówi podsekretarz stanu w MRiRW Krzysztof Ciecióra. Jak podkreśla główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk, "do ubojni trafia tylko zdrowy drób".

- Apeluję do mediów, by nie powielały niesprawdzonych informacji i poczekały na wyniki badań. Laboratorium w Puławach ma najnowocześniejszy sprzęt i wykwalifikowaną kadrę. Na bieżąco monitorujemy sytuację w kraju - mówi minister.

Artykuł pojawił się w Gazecie Wyborczej. W artykule czytamy, że naukowcy z Krakowa i Gdańska wykryli groźnego dla człowieka wirusa ptasiej grypy H5N1 w próbce mięsa drobiowego. Najprawdopodobniej o niczym byśmy się nie dowiedzieli, gdyby nie śmiertelne przypadki wśród kotów. Badaniem próbek mięsa zajmowały się zespoły naukowe prowadzone przez prof. Krzysztofa Pyrcia, dr hab. Macieja Grzybka i dr Łukasza Rąbalskiego.

- Pod kątem obecności wirusa ptasiej grypy przebadano dotąd 43 próbki, w 22 wynik był dodatni — poinformował w środę Główny Lekarz Weterynarii.


Rzecznik Sanepidu przyznał, że mięsa, które trafia do sprzedaży, nie bada się pod kątem wirusów, a jedynie bakterii np. e.Coli czy Salmonelli. Mięso powinno się poddawać przed spożyciem obróbce termicznej, w szczególności mięso drobiowe i nie spożywa się go na surowo. Rzecznik dodaje, że "na to, co mamy w lodówkach, niestety Sanepid wpływu już nie ma", ale uspokaja, że ryzyko przejścia ptasiej grypy na człowieka jest minimalne. Podaje rady, jak uniknąć ryzyka zakażenia i co robić, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy

Czy ptasia grypa jest niebezpieczna dla człowieka?

Znacznie łatwiej możemy zostać zainfekowani bez udziału kota, bezpośrednio od ptasiego mięsa, ale musielibyśmy zjeść to mięso surowe lub niedogotowane. Istnieje też ryzyko, że zakażenie nastąpi po kontakcie fizycznym z takim mięsem.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza