Novak Djokovic ukarany grzywną za złamaną rakietę w finale Wimbledonu 2023

W finałowym starciu Wimbledonu 2023 23-krotny mistrz Wielkiego Szlema, Novak Djokovic, zmierzył się z młodym hiszpańskim talentem, Carlosem Alcarazem. Serbski tenisista, który w poprzednim roku triumfował na tych samych kortach, tym razem musiał uznać wyższość rywala. Na stronie GGBet można sprawdzić wyniki tego turnieju i poznać aktualne statystyki najlepszych zawodników.

Niesportowe zachowanie w decydującym momencie

Napięty mecz, który trwał ponad 4 godziny i 43 minuty, osiągnął kulminacyjny moment w piątym secie. Djokovic, dążąc do odzyskania przewagi, stracił nerwy i w fali emocji uderzył swoją rakietą o stojak trzymający siatkę. Efektem tego niekontrolowanego wybuchu było złamanie rakiety, co przyciągnęło uwagę sędziego.

Źródło obrazu: Freepik.com
Po zakończeniu meczu Novak Djokovic wyjaśnił swoje zachowanie, tłumacząc je chwilowym uczuciem frustracji. Mimo że otrzymał ostrzeżenie od sędziego za swoje niesportowe zachowanie, przyznał, że decydujący moment spotkania sprawił, że nie potrafił opanować swoich emocji. "Było kilka bardzo ciężkich gemów, w których miałem okazję odzyskać przewagę. Carlos jednak świetnie grał i zdołał wygrać decydujący set. Ostrzeżenie za złamanie rakiety to efekt frustracji, ale muszę się z tym pogodzić" - przyznał Djokovic.

Grzywna za niesportowe zachowanie

Serbski tenisista nie uniknął konsekwencji swojego zachowania. Dziennikarz Daily Mail, Mike Dixon, podał, że Djokovic zostanie ukarany grzywną w wysokości 8 000 dolarów za złamaną rakietę. Taka kara ma przypominać zawodnikom o szacunku dla sprzętu i fair play na korcie.

Choć 8 000 dolarów może brzmieć jak spora suma, warto wziąć pod uwagę, że jest to tylko niewielki procent z puli nagród, jakie Djokovic zdobył w tym turnieju. Za sam udział w finale Wimbledonu 2023, tenisista otrzymał 1,175 miliona funtów. Grzywna stanowi zaledwie 0,52% tej sumy. Djokovic miał szansę zarobić nawet dwukrotnie więcej, gdyby triumfował w całym turnieju, czyli 2,35 miliona funtów.

Równa kość dla wszystkich

Warto również wspomnieć, że nie jest to pierwszy przypadek ukarania zawodnika grzywną za złamanie rakiet. Podczas tego samego turnieju, 16-letnia Rosjanka Mirra Andreeva również została ukarana taką samą kwotą za niesportowe zachowanie.

Novak Djokovic zapłacił wysoką cenę za swoje emocje podczas finału Wimbledonu 2023. Pomimo tego incydentu, niezaprzeczalny talent tego tenisisty i jego osiągnięcia wciąż pozostają powodem do podziwu. Grzywna może przypominać mu o potrzebie kontrolowania emocji na korcie i zachowywania się w duchu fair play.

Oto największe osiągnięcia tego zawodnika:
 • Najlepszy tenisista w Serbii i Czarnogórze: 2005;
 • Najlepsza tenisistka w Serbii: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011;
 • Złota Odznaka DSL Sport: 2007, 2010, 2011;
 • Najlepszy sportowiec w OCS: 2007, 2010, 2011;
 • BBC Sportowa Osobowość Roku za Granicą (1): 2011;
 • GQ ACE roku: 2011;
 • Sportowiec roku AIPS: 2011;
 • Złoty bajgiel: 2011;
 • ATP Most Improved Player of the Year: 2006, 2007;
 • Gracz Roku ATP: 2011;
 • Mistrz Świata ITF: 2011;
 • Laureus World Sports Athlete of the Year: 2012;
 • Najlepszy tenisista ESPY: 2012.

Novak Djokovic może poszczycić się bogatą kolekcją prestiżowych nagród i wyróżnień, które podkreślają jego niezwykłe osiągnięcia w świecie tenisa. Jego imponująca kariera jest inspiracją dla młodych tenisistów i dowodem na to, że pasja i determinacja prowadzą do osiągnięcia najwyższych celów w sporcie.

Nauczycielstwo przez sportową przykładność

Novak Djokovic, jako utytułowany tenisista, posiada olbrzymi wpływ na młodych fanów oraz aspirujących zawodników. Jego reakcje i postawa na korcie mają ogromne znaczenie w kształtowaniu obrazu sportowca wzorowego. Incydenty, takie jak złamanie rakiety w przypływie emocji, mogą przekazywać złe przesłanie i zachęcać innych do naśladowania niepożądanych zachowań.

Nie ulega wątpliwości, że Novak Djokovic, będący jednym z najwybitniejszych tenisistów wszech czasów, może wykorzystać ten incydent jako lekcję na przyszłość. Jego talent, pasja i oddanie tenisowi zasługują na uznania, jednakże kontrolowanie emocji w najtrudniejszych momentach jest równie ważne, jak zdobywanie tytułów.

Rozwaga i sportowa pasja

Podsumowując, złamanie rakiety w finale Wimbledonu 2023 przez Novaka Djokovica jest przypomnieniem, że w sporcie, podobnie jak w życiu, kontrola nad emocjami ma kluczowe znaczenie. Każdy incydent może stanowić szansę do nauki i rozwoju, także dla największych talentów.

Wielkie turnieje przynoszą zarówno radość, jak i rozczarowanie, ale to właśnie postawa zawodników w najtrudniejszych momentach sprawia, że sport jest tak niezwykły i inspirujący. Djokovic nadal pozostaje idolem i wzorem do naśladowania, a wyjątkowy sportowy duch Wimbledonu wciąż przyciąga rzesze pasjonatów tenisa na całym świecie.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza