Szczepionka przeciw grypie już dostępna w Polsce


Viatris, globalna firma zajmująca się opieką zdrowotną, ogłasza, że rozpoczęła dystrybucję dawek czterowalentnej szczepionki przeciw grypie w Polsce, w ramach przygotowań do sezonu 2023-24. Tym samym szczepionka jest już dostępna w hurtowniach farmaceutycznych i aptekach. Umożliwi to środowisku medycznemu efektywne rozpoczęcie realizacji szczepienia profilaktycznego i zabezpieczenie pacjenta już dziś na sezon grypowy 2023-2024.

Z dniem 1 lipca 2023 nastąpiła ważna zmiana w zakresie refundacji szczepionki przeciwko grypie. Firma Viatris wierzy, że taka zmiana wpłynie na poprawę poziomu wyszczepialności wśród polskich pacjentów.

W nadchodzącym sezonie grypowym z refundacji 50% będzie mógł skorzystać każdy pacjent w wieku powyżej 6. miesiąca życia, a więc zarówno dorośli jak i dzieci. Dla kobiet w ciąży i pacjentów 75+ szczepionka będzie bezpłatna.

Wraz ze zbliżającym się końcem lata sezon grypowy czeka tuż za rogiem

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne szczepienie  Szczepienia rekomendowane są każdej osobie od 6. miesiąca życia, w tym przede wszystkim osobom szczególnie narażonym na ciężki przebieg oraz rozwój powikłań, takim jak kobiety w ciąży, dzieci poniżej 59. miesiąca życia, osobom w wieku podeszłym czy pacjentom z wybranymi chorobami przewlekłymi oraz pracownikom służby zdrowia. Szczepienie przeciwko grypie chroni osoby w Twoim otoczeniu, ponieważ w rzeczywistości również rodzina i znajomi osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu i rozwoju powikłań mogą narażać swoich bliskich.

Szczepienia są ważnym elementem strategii zapobiegania grypie: najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne przyjmowanie szczepienia przeciwko grypie.

PAP.pl 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza