Wagnerowiec po polskiej stronie granicy? To fake news!W ostatnich tygodniach około czterech tysięcy najemników z Grupy Wagnera przemieściło się na Białoruś. W sieci pojawiło się zdjęcie, przedstawiające rzekomo jednego z żołnierzy, który przedostał się na polską stronę granicy... 

W przestrzeni internetowej pojawiło się zdjęcie, które było szybko rozpowszechniane. Miało ono stanowić rzekomy dowód na to, że jeden z najemników Grupy Wagnera przekroczył polską granicę. 
Na zdjęciu widać mężczyznę z częściowo zasłoniętą twarzą, ubranego w mundur z charakterystycznymi naszywkami. Za nim znajduje się słup graniczny z polskim godłem.

Działaniom aktywnym białoruskich i rosyjskich struktur bezpieczeństwa wymierzonych w RP mogą towarzyszyć działania o charakterze m. in. prowokacji, pozoracji, mylenia - na użytek działań informacyjno psychologicznych.  W serwisach społecznościowych jest promowane przerobione zdjęcie pokazujące operatora tzw. "Grupy Wagnera" na terytorium RP.

Obraz został uzyskany w wyniku przeróbki cyfrowej. Działanie wpisuje się w prowokację opartą na wywoływaczu lęku i dyskredytowaniu struktur bezpieczeństwa RP.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza