Gmina chce upamiętniać miejsce w którym znajdował się obóz koncentracyjny dla kobiet


Filia obozu koncentracyjnego Ravensbrück w Königsberg in Neumark powstała w 1944 roku. Więzione były tam kobiety, które pracowały przy rozbudowie lotniska. Żyły w niewyobrażalnie ciężkich warunkach.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Chojnie rozpoczęło prace porządkowe na terenie podobozu. Odkryto schody oraz kilka płyt (za prace odpowiedzialni są: Mariusz Gronek oraz Paweł Bratkowski)

Odkryto schody oraz kilka płyt. Za prace odpowiedzialni są: Mariusz Gronek oraz Paweł Bratkowski. W kwietniu przyszłego roku, w tym miejscu, ma powstać między innymi tablica upamiętniająca te straszne chwile. Obecnie przy współpracy z Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, kręcony jest film dokumentalny. Jego premiera odbędzie się w listopadzie 2023.

W minionym tygodniu Gmina Chojna oraz Instytut Pamięci Narodowej podpisali umowę współpracy. Dotyczy to nie tylko działań przy filmie dokumentalnym, bowiem w kwietniu przyszłego roku w wąwozie ma powstać między innymi tablica pamiątkowa. Tym samym odbędą się uroczystości upamiętniające wszystkie więzione kobiety.

fot. Królewska Chojna 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza