Remont promu w Gozdowicach ze wsparciem samorządu województwa


Zachodniopomorski sejmik zdecydował o przyznaniu finansowego wsparcia Gminie Mieszkowice. 150 tys. zł przeznaczone zostanie na modernizację promu „Bez Granic” kursującego na Odrze pomiędzy Gozdowicami a Güstebieser Loose. To jedna z największych atrakcji Pomorza Zachodniego i pierwsze promowe przejście graniczne. Prom wymaga konserwacji, by móc dalej służyć mieszkańcom i turystom.

Modernizacja jednostki jest istotna, bo gdyby nie wodna przeprawa to, aby przedostać się na drugi brzeg Odry należałoby pokonać około 60 km. Z promu korzystają głównie mieszkańcy południowej części Pomorza Zachodniego oraz turyści. Przyznane dofinansowanie na przegląd statku to pozytywna odpowiedź samorządu województwa na prośbę władz gminy Mieszkowice, które utrzymują jego kursowanie.

– Do tej pory pomagaliśmy innym samorządom w przypadku klęsk żywiołowych, katastrof itp. Teraz wsparcie ma charakter wyjątkowy. Mieszkowice nie są bogatą gminą, ale od wielu lat utrzymuje odrzańskie połączenie promowe o znaczeniu nie tylko komunikacyjnym, ale też turystycznym i społecznym. Prom łączy ścieżki rowerowe po obu stronach granicy, sprzyja kontaktom mieszkańców pogranicza. Jednostka wymaga przeglądu, gmina potrzebuje wsparcia finansowego. Jest to inicjatywa, która ma wymiar lokalny, ale wartość regionalną – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Dotacja Urzędu Marszałkowskiego przeznaczona zostanie m.in. na wyciągniecie jednostki z wody, wodowania promu, wymianę desek na pokładzie, piaskowanie oraz malowanie kadłuba, remont silnika spalinowego, odnowienie tamborów zewnętrznych i wewnętrznych, a także dokonanie certyfikacji przez Państwowy Rejestr Statków. Koszt całkowity szacuje się na ponad pół mln zł.

Prom „Bez Granic” to niewielki bocznokołowiec, który rozpoczął kursowanie w 2007 roku. W 2020 roku armator zawiesił działalność z powodu pandemii koronawirusa. W tym czasie jednostka garażowała po stronie niemieckiej, by ponownie wypłynąć na wody Odry w 2022 roku. Prom kursuje od kwietnia do października, sześć dni w tygodniu – od wtorku do niedzieli. Zabiera na pokład sześć aut osobowych o masie 2.25 ton i 20 pasażerów.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza