Wybory parlamentarne 2023. Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?


15 października  odbędą się wybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe. Osoby, które mieszkają w danej Gminie , ale nie są tu zameldowane na pobyt stały lub ujete na swój wniosek w stałym obwodzie głosowania, a także wszyscy, którzy tego dnia wyjeżdżają do innych gmin też mogą wziąć w nich udział. 

W tym celu należy np.: złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania

Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć przez Internet poprzez stronę gov.pl (usługa "Zmień miejsce głosowania”) lub za pomocą aplikacji mObywatel, a także stacjonarnie - w Urzędzie Miejskim. Usługa zmiany miejsca głosowania jest bezpłatna. Zachęcamy do dopisania się do spisu możliwie najszybciej i nieodkładania tego na ostatnią chwilę.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać w dowolnej gminie w Polsce, nie ma tu znaczenia miejsce zameldowania lub zamieszkania. Upoważnia ono do udziału w głosowaniu w dowolnym obwodzie na terenie kraju i za granicą.
Zaświadczenie można odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę. Im szybciej ktoś zgłosi się po takie zaświadczenie, tym większa szansa, że uniknie czekania w kolejce w urzędzie. Zaświadczenie o prawie do głosowania jest bezpłatne.
Wyborcy, którzy uzyskają zaświadczenie o prawie głosowania w miejscu pobytu:
są skreślani ze spisu wyborców,
zostaną wpisani do spisu wyborców w dniu głosowania w obwodzie głosowania, który wybiorą, po przedstawieniu zaświadczenia o prawie do głosowania.

Ważne: należy zwrócić uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego np. zgubienia lub zniszczenia nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego. Nie będzie też można wziąć udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania. Wydawanie zaświadczeń oraz dopisywanie do spisu jest możliwe do 12 października 2023 r.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza