Uroczyste obchody wybuch II wojny światowej


Pierwszego września na cmentarzu w Starych Łysogórkach odbędą się uroczystości w 84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli II wojnę światową. W tym dniu oddajemy hołd żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą.

1 września 1939 r. o 4.40 Niemcy zaatakowały Wieluń. Kilka minut później niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Tak rozpoczęła się największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 r. do 2 września 1945 r.; w Europie do 8 maja 1945 r. Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany.

W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią w ręku. Według różnych szacunków zginęło w niej 50–78 mln ludzi. Wśród ofiar było prawie 6 mln Polaków.

 

Przedstawimy program obchodów w gminie Mieszkowice. 


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza