Wybory 2023. Karta do głosowania. Jak będzie wyglądać?


Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Już w niedzielę wybierzemy na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wzory kart do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Jak wyglądają formularze, które otrzymamy.

W lokalach wyborczych na każdego wyborcę będą czekały trzy jednostronicowe karty do głosowania. Na pierwszych dwóch kartach znajdą się odpowiednio listy nazwisk kandydatów do Sejmu i Senatu, a na trzeciej - cztery pytania referendalne.
Na dole każdej karty do głosowania będzie się znajdować instrukcja, w jaki sposób oddać głos. Samo głosowanie jest proste, ale warto wiedzieć, czego się wystrzegać, by nasz głos nie został unieważniony.

Chcąc oddać głos, należy w kratce przy nazwisku wybranego kandydata (tylko na jednej liście wyborczej) postawić znak "X". Państwowa Komisja Wyborcza interpretuje znak "X" jako dwie przecinające się ze sobą proste linie. Kratki nie można zatem przekreślić czy zamalować; nie można też na niej nanieść innego znaku graficznego.

Stworzenie znaku "X" nie powinno być problemem, ale warto pamiętać, by nie przecinać linii poza obrębem kratki - wtedy głos będzie nieważny.

Głos może być również nieważny wtedy, kiedy przecięcie linii będzie się co prawda znajdowało w kratce, ale same linie będą wykraczać poza nią.


Źródło: RMF24//Państwowa Komisja Wyborcza
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza