Jaki VOD wybrać? Netflix, Disney+, HBO, czy może SkyShowtime?Dziś mamy kilka serwisów streamingowych tego typu. Ich ceny są podobne, zwykle to od 20 do 40 złotych za miesiąc. Stojąc przed takim wyborem warto więc sprawdzić ofertę filmów i seriali w każdym z VOD.

Jaki VOD wybrać?

Platformy VOD są obecnie tak popularne, jak nigdy dotąd. Nic dziwnego - za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy uzyskać dostęp do tysięcy seriali, filmów, programów dokumentalnych i innych treści. Niektórzy użytkownicy po prostu posiadają kilka platform VOD jednocześnie - to oczywiście najbardziej komfortowe rozwiązanie. Mamy wtedy dostęp do ogromnej bazy niemal wszystkich filmów i seriali VOD. Czasami dostęp do serwisu VOD otrzymujemy wraz z wykupieniem telewizji kablowej, od dostawcy Internetu, czy z sieci telefonii komórkowej. Wtedy oczywiście możemy po prostu używać tej platformy, do której dostęp otrzymaliśmy w pakiecie z inną usługą.

Jeśli jednak musimy podjąć decyzję, jaki VOD wybrać, na co zwrócić uwagę? Powinniśmy porównywać oferty różnych dostawców VOD w trzech kategoriach:
  • jaka jest cena za dostęp do VOD (za miesiąc lub jako abonament roczny)
  • lista produkcji oryginalnych i dostępnych wyłącznie w danej platformie - im więcej, tym lepiej, ale warto poszukać wśród nich po prostu interesujących nas pozycji
  • jak możemy oglądać filmy i seriale - aplikacje serwisów VOD różnią się od siebie. Nie każdą zainstalujemy na swoim telewizorze, szczególnie jeśli to nieco starszy model bez “pełnych” funkcji smart. Czasem telewizor ma dodatkowe udogodnienia dla jednej z platform, np. przycisk uruchamiający aplikację Netflix

Jak sprawdzić ofertę poszczególnych serwisów VOD? Warto skorzystać z bazy wiedzy dostępnej na serwiach technologicznych (https://nano.komputronik.pl/), poszukać informacji w sieci lub zapytać znajomych będących użytkownikami platformy.

Kilka VOD to dobry pomysł, niekoniecznie musisz płacić za wszystkie naraz

Poszczególne platformy VOD mają sporo do zaoferowania, w tym również produkcje oryginalne i dostępne tam na wyłączność. Czasem dobrym wyjściem jest więc wykupienie dostępu na jeden miesiąc, by w kolejnym sprawdzić ofertę innej platformy. Zapłacimy nieco więcej, niż przy abonamencie rocznym, lista filmów i seriali do obejrzenia nigdy nam się jednak nie znudzi!


Netflix - największa platforma VOD

Bez dwóch zdań to Netflix rozpoczął “rewolucję VOD”. Bardzo popularny, amerykański serwis streamingowy rozpoczął działalność jako wypożyczalnia VHS i DVD, z czasem oferując też treści w sieci. Dziś baza filmów i seriali Netfliksa jest zdecydowanie największa. Poza klasycznymi filmami i dobrze ocenianymi produkcjami z różnych krajów, Netflix produkuje też wiele własnych filmów i seriali. Nie znajdziemy ich na innych platformach VOD. Przykładem mogą być The Witcher, Dom z Papieru, Narcos, Ostatni Taniec, House of Cards, Stranger Things, The Crown, czy kilka doskonale ocenianych programów dokumentalnych.

Sprawdźmy więc, ile kosztuje Netflix. Najpopularniejsza platforma VOD ma obecnie dość rozbudowaną ofertę:
  • plan Podstawowy - 29 złotych miesięcznie (jakośćSD, oglądamy na jednym ekranie)
  • plan Standard - 43 złote miesięcznie (jakość Full HD, dwa ekrany jednocześnie)
  • NetfliX Premium - 60 złotych miesięcznie (jakość4K z HDR, lepsze audio, przestrzenny dźwięk Spetial Audio, oglądamy na czterech ekranach jednocześnie)

W niedalekiej przyszłości spodziewamy się również wprowadzenia pakietu Netflix z reklamami. W zamian za konieczność obejrzenia ich co jakiś czas będziemy mogli zaoszczędzić na subskrypcji.

Disney Plus - produkcje dla dzieci, Star Wars i o wiele więcej

Na platformie Disney+ znajdziemy oczywiście produkcje własne Disneya, a także studia Pixar. Mamy tam wiele filmów i seriali Disney, w tym sporo produkcji dla dzieci i nastolatków. Co ważne, trafiają do VOD niedługo po premierze kinowej. W Disney Plus obejrzymy również filmy i seriale z uniwersum Gwiezdnych Wojen (zarówno klasyczne filmy, nowe produkcje, jak i seriale: Obi-Wan Kenobi, Księga Bobby Fetta, Ahsoka, MAndalorian) oraz DC Marvel (np. Loki, Spider-Man).

Ile kosztuje Disney Plus w Polsce? Początkowo serwis pojawił się na naszym rynku w bardzo dobrej ofercie na start. Tańsza subskrypcja przez pierwsze 12 miesięcy się już jednak skończyła. Dziś pakiet kosztuje 28,99 złotych miesięcznie. Jeśli natomiast zdecydujemy się zapłacić za rok z góry, cena jest o 15% niższa (289,90 zł za 12 miesięcy). Możemy założyć siedem profili użytkowników i oglądać filmy i seriale na czterech urządzeniach naraz. Zmiana ceny Disney Plus nastąpi jednak już pierwszego dnia listopada. Wtedy za miesiąc zapłacimy 37,99 złotych. Roczny abonament znów pozwoli na pewne oszczędności - kosztuje 379,99 zł. Źródło: https://nano.komputronik.pl/n/disney-plus-w-polsce-cena-lista-filmow-i-seriali/

HBO Max to nie tylko “Gra o Tron”

Miesięczna opłata za dostęp do HBO Max wynosi 29,99 złotych. Także tu mamy jednak promocję - abonament roczny to 234,99 złotych. Serwis HBO Max jest więc jednym z najtańszych na rynku. Produkcje własne HBO od lat są uznawane za jedne z najlepszych na świecie, choć oczywiście nie wszystkie są “perełkami”. Wystarczy jednak wspomnieć o Grze o Tron, Czarnobylu, polskim Ślepnąc od świateł, czy najnowszym dziele - The Last of Us. Poza tym w HBO Max zobaczymy też setki filmów i seriali. Oferta stale się zmienia, nikt nie będzie więc narzekał na nudę. Możemy to jednak zresztą powiedzieć również o innych popularnych serwisach VOD.
SkyShowtime - jak trafisz na promocję, będzie naprawdę tanio!

Jednym z nieco mniej znanych serwisów VOD, który jednak zdobywa uznanie coraz większej widowni, jest ShyShowtime. Na platformie znajdziemy m.in. filmy z serii Jurajski Park, Szybcy i wściekli, King Kong, czy Transformers. Coś dla siebie znajdą tu też wielbiciele klasycznych seriali, jak Dexter, Californication i House.

Jeśli nie masz konkretnych wymagań, co do bazy filmów i seriali VOD, może być to bardzo atrakcyjna propozycja. Dlaczego. ShyShowtime kosztuje niecałe 25 złotych. Często pojawiają się jednak promocje, pozwalające obniżyć cenę. Dzięki nim możemy płacić za dostęp do VOD jedyne 12-15 złotych (w zależności od obowiązującej aktualnie promocji).

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza