Mieszkańcy regionu przejdą w 2. Gryfińskim Marszu Niepodległości.


Po sukcesie ubiegłorocznego wydarzenia, Marsz Niepodległości zostanie zorganizowany w Gryfinie po raz drugi. W sobotę 11 listopada, o godz. 10.00, po zakończeniu miejskich obchodów, z pl. Pamięci Sybiraków wyruszą uczestnicy Marszu, którzy będą szli ulicami: Grunwaldzką, Sprzymierzonych, 1-go Maja, Niepodległości, Bolesława Chrobrego, Żołnierzy Wyklętych, Kościelną, Bałtycką i Energetyków. Wydarzenie zakończy się biesiadą patriotyczną na gryfińskim nabrzeżu. Podczas Marszu uczestnicy będą m.in. nieśli 50-metrową flagę narodową.

Celem wydarzenia jest zjednoczenie osób z całego regionu pod wspólną biało-czerwoną flagą. Zaproszenie kierowane jest nie tylko mieszkańców powiatu gryfińskiego, ale także Pyrzyc, Barlinka czy Myśliborza.


Plakat oraz hasło 2. Gryfińskiego Marszu Niepodległości „Tu zaczyna się Polska!” akcentują regionalny charakter planowanego przez nas wydarzenia. Polska zaczyna się w naszym regionie nie tylko geograficznie ale zwracamy również uwagę na fakt, że właśnie te ziemie wchodziły w skład państwa polskiego już od początków naszej państwowości

O przynależności Pomorza Zachodniego do Polski przesądziły m.in. zwycięskie bitwy polskiego księcia Mieszka I z niemieckim hrabią Wichmanem oraz niemieckim margrabią Hodonem, który został pokonany pod Cedynią.

Na plakacie promującym tegoroczny Marsz widzimy postać Bolesława Chrobrego, który po śmierci swojego ojca Mieszka I, władał Pomorzem Zachodnim. Bolesław Chrobry to pierwszy koronowany król Polski i jeden z najwybitniejszych władców naszego kraju. Jest symbolem rodzącej się Polski silnej, niezależnej i liczącej się w Europie. Pomimo utraty Pomorza Zachodniego wyznaczył swoim następcom szlak, po którym mieli podążać. Polska miała być silną na Zachodzie i Wschodzie, od Pomorza Zachodniego po Ruś Kijowską, bo taka była ówczesna racja stanu. Dziś wiemy, że bez silnego Pomorza Zachodniego, nie ma silnej Polski!
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza