Brak sygnału na kanałach TVP. Wkracza nowy standard telewizji cyfrowej.


Od 19 grudnia kanały TVP w naziemnej telewizji cyfrowej działają w nowym standardzie DVB-T2. Gospodarstwa domowe, które nie zdążyły wymienić telewizorów i dekoderów, na takie, zdolne odbierać nowy standard telewizji, już wkrótce stracą dostęp do kanałów spod szyldu TVP.

Osoby posiadające stare telewizory i dekodery, nie będą musiały pogodzić się z brakiem sygnału TVP. Chociaż Ministerstwo Cyfryzacji prowadziło długie kampanie informujące o konieczności wymianie odbiorników na nowe, wciąż około pół miliona gospodarstw nie wprowadziło koniecznych zmian. 

To oznacza, że nie będą mogły dłużej odbierać kanałów TVP. W ich miejsce pojawi się komunikat o braku sygnału albo zobaczą czarny ekran, na którym nie wyświetla się żadna treść. 

Obecnie nie będą także mogły liczyć na dofinansowanie na wymianę odbiorników, które rząd oferował wcześniej, podczas prowadzenia kampanii informacyjnej o zmianie z MUX-3 na DVB-T2/HEVC.


Jak sprawdzić, czy telewizor posiada DVB-T2?

Najłatwiej będzie przejrzeć instrukcję obsługi telewizora i dekodera, w której producent zawarł wszelkie informacje na ten temat. W tym celu można także poszukać niezbędnych informacji na stronie internetowej firmy, której sprzęt posiadamy w domu

Nowy standard telewizji

W nocy z 18 na 19 grudnia doszło do zmiany standardu naziemnej telewizji MUX 3 z kanałami TVP. Od tej pory gospodarstwa domowe, posługujące się starymi odbiornikami, nie mogą dłużej oglądać takich stacji jak TVP1 i TVP2. 

Krajowy Instytut Mediów poinformował, że obecnie nawet 266 tysięcy domów nie była gotowa na tę zmianę i straciła dostęp do telewizji publicznej.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza