Święta Bożego Narodzenia – policjanci apelują o ostrożność


W okresie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, Policja Zachodniopomorska przypomina o zagrożeniach występujących na drogach a także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku na który większość z nas czeka z niecierpliwością. W natłoku obowiązków nie zapominajmy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajmy o tym, by na drodze kierować się rozwagą, ostrożnością i szacunkiem dla pozostałych uczestników ruchu. Pośpiech, zmęczenie czy brawura za kierownicą mogą stać się przyczyną wielu groźnych zdarzeń.

W ubiegłym roku w okresie świąteczno-noworocznym tj. od 23 grudnia 2022 r. do 1 stycznia 2023 r. na terenie województwa zachodniopomorskiego doszło do 22 wypadków drogowych w których 2 osoby zginęły i 26 osób zostało rannych. Głównymi przyczynami tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu.

W najbliższym czasie policjanci będą prowadzili działania na drogach, mające na celu wyeliminowanie z ruchu osób realnie zagrażających bezpieczeństwu, tj. nietrzeźwych kierujących oraz osób łamiących w sposób rażący obowiązujące przepisy.

Przed rozpoczęciem podróży warto zainteresować się stanem technicznym naszego pojazdu. Samodzielnie możemy wykonać podstawowe czynności takie jak sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych (m.in. płynu hamulcowego, płynu chłodniczego czy płynu do spryskiwaczy), jak również kontrolę ciśnienia powietrza i stanu opon.

Zadbajmy również o nasz stan psychofizyczny przed decyzją o kierowaniu pojazdem, pamiętając o odpowiedniej ilości snu i naszym stanie trzeźwości. Jeżeli nie masz pewności, czy możesz prowadzić – sprawdź swój stan trzeźwości w każdej Komendzie Powiatowej/Miejskiej czy Komisariacie Policji.

Pamiętaj również, że pośpiech jest Twoim najgorszym doradcą. Nie podejmuj ryzykownych decyzji gdyż Twój jeden błąd może kosztować ludzkie życie!. Zaplanujmy swoją podróż z odpowiednim wyprzedzeniem, unikając zatorów drogowych i niepotrzebnego stresu.

W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważy wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, a w szczególności pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia. Warto więc, aby piesi nosili odblaski w sposób widocznych dla kierujących pojazdami. Przypominamy, że jest to obowiązek wszystkich pieszych, który poruszają się po zmroku jezdnią lub poboczem poza obszarem zabudowanym. Dobrą praktyką jest jednak nosić elementy odblaskowe również na obszarze zabudowanym.

W tym świątecznym okresie zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zróbmy wszystko, aby ten szczególny okres minął nam w spokojnej i rodzinnej atmosferze.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza