Wracają obrady Sejmu. Będzie gorąco wokół TVP.


We wtorek 19 grudnia  Sejm wznawia obrady i wiele wskazuje na to, że tego dnia na dobre rozpocznie się batalia o media publiczne.

19 grudnia to 11. dzień pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Obrady zaczną się o godz.14 i mają potrwać do 18:30.  Według harmonogramu izba niższa parlamentu ma zająć się głosowaniem nad uchwałą powołującą komisję śledczą ws. afery wizowej. Na ten dzień posłowie KO zostali też wezwani do Warszawy, ponieważ mają najprawdopodobniej podpisać uchwałę stwierdzającą nielegalność rady Mediów Narodowych.

Ma ona stwierdzić nielegalność Rady Mediów Narodowych, która powołuje i odwołuje władze mediów publicznych. Podstawą ma być wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. (kierowanego przez prof. Andrzeja Rzeplińskiego), w którym sędziowie uznali, że odebranie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji uprawnień w zakresie powoływania i odwoływania władz mediów publicznych było niezgodne z ustawą zasadniczą. Na czele RMN stoi Krzysztof Czabański, bliski współpracownik prezesa PiS.

Według dziennikarzy Onet-u, o przyspieszeniu działań w sprawie Telewizji Polskiej miał zdecydować premier Donald Tusk. Nie wiadomo czy uchwała zostanie przegłosowana jeszcze we wtorek, ponieważ blok głosowań jest zaplanowany na godz. 17:00, ale może zostać przesunięty na wcześniejszą porę. Głosowanie jest możliwe także w środę.

fot. tvp info/onet/do rzeczy
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza