„Energetyki” tylko dla dorosłych. Nowe przepisy wchodzą w życie.


Od 2024 roku napoje energetyzujące mają być dostępne w sprzedaży jedynie dla osób posiadających dokument potwierdzający, że ukończyły one 18 lat. Przepisy zrównujące pod względem sprzedaży energetyki z alkoholem i papierosami zostały ustanowione w sierpniu 2023, a wchodzą w życie z Nowym Rokiem. 

Od 1 stycznia 2024 roku przy zakupie napojów zawierających kofeinę lub taurynę w ilościach przekraczających 150 mg/l trzeba będzie okazać dowód osobisty. Za złamanie tego przepisu (sprzedaż osobie nieletniej) właścicielowi sklepu grozi grzywna do 2 tys. zł.

Czym są napoje energetyzujące?

Napój energetyzujący, potocznie energetyczny lub energetyk, to przeważnie gazowany napój, którego zadaniem jest pobudzenie osoby, która go spożywa. Zazwyczaj zawiera kofeinę, taurynę i guaranę. Często mylony jest z napojami izotonicznymi, którymi zadaniem jest nawodnić i uzupełnić elektrolity w organizmie. Pierwszy energetyk pojawił się w USA w 1949 roku, a do Europy dotarł w 1987 roku. 
Według badań, 50% tych, którzy je spożywają to dzieci, nastolatkowie i młodzi dorośli. 2/3 użytkowników tego napoju mieści się w przedziale wiekowym 13-35 lat. 

Napoje energetyzujące mają na celu polepszyć uwagę i nastrój osób spożywających je. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi po spożyciu tzw. energetyków są palpitacje serca, tachykardia, problemy z koncentracją, niepokój i problemy żołądkowe
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza