Czołgi na ulicach. 79 lat temu rozpoczęły się walki o Chojnę.


Dokładnie 4 lutego 1945 roku rozpoczęły się walki o Chojnę. Wydarzenie miało miejsce dokładnie 79 lat temu.

Do obrony miasta Niemcy skierowali 3 kompanię (ok. 50 żołnierzy) z SS-Fallschirmjäger-Bataillon 600, która to jednostka dowodzona była jako całość przez SS-Obersturmbannführera Ottona Skorzeny-ego. Nastąpiła ewakuacja ludności niemieckiej miasta przez Schwedt/Oder w głąb Niemiec, a burmistrz został przez sąd SS pod przewodnictwem oficera SS Otto Skorzenego skazany na karę śmierci przez powieszenie. Do miasta skierowano również jednostkę Volkssturmu z Hamburga (ok.600 żołnierzy). Około godz.16.00 do miasta od strony Nawodnej wjechały czołgi 219 Brygady Pancernej dowodzonej przez płk E. Wajnruba. Przejechały przez dzisiejsze ulice: Bałtycką, Chrobrego, Mieszka I i Dworcową gdzie napotkały silny opór co zmusiło je do wycofania się z miasta.


Nieco później w Barnkowie walkę z Sowietami stoczyli żołnierze wspomnianej już wyżej 3 kompanii. Oni również stawili silny opór i odparli sowieckie natarcie. Jednakże po podciągnięciu przez Rosjan posiłków, Niemcy zmuszeni zostali do wycofania się. Nad ranem 5 lutego 1945 ostatni niemieccy żołnierze opuszczają Königsberg i wycofują się na przyczółek mostowy w okolicach Krajnika Dolnego. Podczas walk Niemcy zniszczyli około 16 czołgów sowieckich. W samym mieście zniszczeniu i spaleniu w wyniku ostrzału uległo kilka budynków przy ulicy Basztowej i Chrobrego oraz ratusz i dworzec kolejowy.

Dnia 16 lutego 1945 r. wojska Armii Czerwonej spaliły całe centrum miasta z kościołem Najświętszej Marii Panny i ratuszem, substancja miejska została zniszczona w 80 procentach. Z tej okazji przypominany inscenizację która odbyła się 9 lutego 2014 rok w centrum Chojny.

9 lutego 2014 w centrum miasta obyła się rekonstrukcja walk, która odbyła się w 69. rocznice bitwy o Chojnę.
  
fot. archiwum /rocznik chojeński/Wikipedia /Chojeńskie zapiski
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza