Fake'owe konta w mediach społecznościowych. Ktoś pisze do dzieci i prosi o przesłanie zdjęć [foto]


- Kobieta Malwina. M. zaczepia dzieci z Kołbacza i nie tylko. Owa pani pisze do dzieci że jest na studiach medycznych i że od tego roku będzie pielęgniarką w szkole w Kołbaczu - takie informację  pojawiły się na grupach na portal społecznościowych w naszym regonie. 

- Zadaje pytania bardzo nietaktowne np. czy mama dotyka ciebie w strefach intymnych. Wczoraj pytała się mojej córki czy ma duże lustro w pokoju. Czy mogłaby sobie zrobić zdjęcie gołych pleców. Miesiąc temu pani Malwina pytania zadawała czy córka ma okres czy choruje na jakiekolwiek choroby czy ma alergie. Bardzo tą panią interesowało czy dziecko moje boi się pobierania krwi. Kazała córce zrobić zdjęcie w zgięciu gdzie się pobiera krew żeby zobaczyć jakie ma żyły. Wszystko wskazuje na to że ta pani zbiera informacje o zdrowiu dziecka ....tylko po co ?

Sytuację opisała mieszkanka miejscowości Kołbacz w gminie Stare Czarnowo. Nieznajoma osoba napisała do jej córki przez Messengera, aplikację należącą do Facebooka. Sprawa została zgłoszona na policję. 

- Pani Malwina jest na grupach dziecięcych w wieku do 15 lat. Obserwuje i wyławia dziecko. Dzisiaj zgłosiłam tą panią na policję w Gryfinie córka była w tej sprawie przepytywana. Miała też sprawdzaną przez policję konwersację z tą niby panią. Policja ostrzega że to konto pani Malwiny jest fikcyjne. Sprawdźcie swoim pociechom messenger czy ta pani nie jest u waszych dzieci w znajomych. Zgłaszajcie na policję w razie kontaktu z waszym dzieckiem - czytamy w wypisie jego z użytkowników.

Fake’owe konto to konto założone w celu podszywania się pod inną osobę najczęściej w celu spamowania, wyłudzania danych osobowych lub rozsyłania złośliwego oprogramowania. Do najpopularniejszych platform społecznościowych niewątpliwie zaliczają się Facebook, Instagram oraz TikTok . Właściciele platform społecznościowych zakazują tworzenia profili i stron podszywających się pod innych użytkowników. 

Takie działania są zabronione, ponieważ są niezgodne ze standardami społeczności Mety oraz TikToka. Platformy Facebook, Instagram czy TikTok wprowadziły również procedury ułatwiające zgłoszenie fake’owego konta.

Podszywanie się pod inną osobę

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.Art. 190a Kodeks karny

Wykorzystanie wizerunku bez zgody

Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.Art. 23 Kodeks cywilny


fot. fb/ Teresa
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza