Kinowa premiera filmu dokumentalnego "Marsz Śmierci" [foto] [video]


"Marsz Śmierci" to historia o obozie dla kobiet w Königsberg in Neumark (dzisiejsza Chojna), filii obozu w Ravensbrück.

W Szczecińskim multikinie w obecności Krzysztofa Męcińskiego, Dyrektora Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, twórcy filmu pt. „Marsz śmierci” - Przemysława Kaweńskiego, prokuratora Marka Rabiegi - Naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz dr. Zbigniewa Stanucha z Oddziałowego Biura Badań Historycznych, odbyła się jego premiera.
Film autorstwa Przemysława Kaweńskiego powstał przy współpracy Burmistrza Gminy Chojna Barbary Raweckiej i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie.

Według relacji więźniarek, pierwsze transporty trafiły do obozu w Königsberg in Neumark w sierpniu 1944 r. Sam obóz znajdował się w dzisiejszym wąwozie. Więzione w nim były kobiety różnych narodowości, między innymi Polki, Francuzki czy Rosjanki i Niemki. 

   

Kobiety narodowości polskiej to między innymi uczestniczki Powstania Warszawskiego. Niewolnicza praca więźniarek wykorzystywana była przy rozbudowie pobliskiego lotniska polowego. Powstało ono w latach ’30 XX w. jednak w okresie II wojny światowej zapadła decyzja o jego rozbudowie. Dodano wówczas pasy startowe umożliwiające lądowanie większych samolotów.fot. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza