Oszust podszywa się pod gwiazdę muzyczną i próbuje wyłudzić pieniądze.

Oszust podszywa się pod gwiazdy disco polo w naszym regonie. Jak wygląda typowy scenariusz oszustwa i jak uchronić się przed utratą pieniędzy i naruszeniem prywatności?

Disco polo to gatunek muzyczny, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością w kraju , stał się ostatnio areną działań oszustów.  Niektórzy z nich podszywają się bowiem pod znane zespoły, aby wyłudzać pieniądze od naiwnych fanów.

- Oszust od kilku miesięcy pisze do moich znajomych, obiecuję złote góry, tylko chce żeby przelać  pieniądze na konto i obiecuję oddać podczas spotkania na koncercie - pisze nasz czytelnik. 

Jedna z mieszkanek naszego regionu otrzymywała rzekome wiadomości od "Skolima", twórcy topowych hitów, które mają miliony odtworzeni w serwisie YouTube. 

Typowy scenariusz wygląda tak, że oszuści tworzą fałszywe profile zespołów na różnych portalach społecznościowych, na przykład na Facebooku lub Instagramie. Następnie kontaktują się z fanami, oferując im różnego rodzaju atrakcje, takie jak bilety na koncerty, spotkania z gwiazdami czy możliwość nagrania piosenki z zespołem.

Oszuści często wykorzystują zdjęcia i nazwy zespołów, aby wyglądać jak oficjalne profile. Niestety, wielu fanów daje się na to nabrać, ponieważ wierzą, że mają do czynienia z prawdziwymi gwiazdami disco polo.

Jak chronić się przed oszustami

Sprawdzajmy, czy mamy do czynienia z oficjalnym profilem zespołu. Można to zrobić na kilka sposobów - na przykład poprzez sprawdzenie liczby obserwujących, poszukanie informacji o profilu na innych stronach internetowych czy skontaktowanie się bezpośrednio z zespołem.

Po drugie, nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Oszuści często proszą o przesłanie pieniędzy za pośrednictwem platform płatniczych, takich jak PayPal czy przelewy bankowe. Warto pamiętać, że w przypadku oszustwa trudno będzie odzyskać przesłane środki.

Po trzecie, jeśli coś wydaje się podejrzane, nie wahajmy się skontaktować z zespołem lub z władzami portalu społecznościowego, na którym pojawił się fałszywy profil.


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza