Atrakcje powiatu gryfińskiego i okolic


Powiat gryfiński obejmuje takie miasta jak Chojna, Cedynia, Gryfino, Mieszkowice czy Moryń. Zastanawiacie się, co można tutaj robić? Jak aktywnie spędzić czas? Przychodzimy wam z pomocą!
 
Klasztor Cysterek w Cedyni

Dawny klasztor cysterek, według źródeł ufundowany przed 1248 rokiem, powstał w drugiej połowie XIII wieku. W 1699 roku doszło do pożaru, który zniszczył budynek, ale wkrótce rozpoczęła się budowa. Do drugiego zniszczenia doszło w 1945 roku, gdy klasztor został splądrowany przez sowietów. Obecnie w zachowanym skrzydle zachodnim mieści się hotel i restauracja.

Cedyński Park Krajobrazowy

Park krajobrazowy wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Park obejmuje teren o powierzchni przekraczającej 300 metrów kwadratowych. Znajdziemy w nim Puszczę Piaskową, Żuławy Cedyńskie czy Lasy Mieszkowickie. Na terenie parku znajduje się dziewięć rezerwatów przyrody.

Kościół Mariacki w Chojnie

Jeden z największych gotyckich kościołów w Polsce. Swoją wysokość zawdzięcza przede wszystkim neogotyckiej wieży, która góruje nad okolicą. Jej szczyt wznosi się na blisko 103 metry. Kościół Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela powstał najpewniej w XIII wieku, zaś w kolejnych stuleciach był sukcesywnie rozbudowywany i zmieniany. Pierwszy etap budowy kościoła gotyckiego rozpoczął się już w XIV wieku. W kościele mariackim w Chojnie kręcono jedną ze scen filmu “Europa” Larsa von Triera.

Krzywy Las

Wyjątkowy pomnik przyrody zlokalizowany w okolicach nowego osiedla wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra. Krzywy Las swoją popularność zawdzięcza kilkudziesięciu sosnom zwyczajnym, które zostały efektownie zdeformowane. Przyczyny takiego stanu rzeczy są od lat przedmiotem wielu dywagacji i badań. Jedna z tez zakłada silną ingerencję człowieka polegającą na wykrzywianiu drzew w celu uzyskania kształtu oczekiwanego przy produkcji łodzi lub sań.

Zamek w Moryniu

Ruiny zamku, które znajdują się na półwyspie Zamczysko. Zamek został zbudowany w XIV wieku przez Brandenburczyków, ale niedługo później został zniszczony i od tamtego czasu stopniowo zanikał. Niemniej do dzisiejszych czasów przetrwał fragment murów, który w imponujący sposób komponuje się z okalającą roślinnością.

Po wędrówce do ruin zamku w Moryniu możecie nabrać chęci na nieco inną formę relaksu. Amatorzy sportu z pewnością będą zainteresowani transmisjami z licznych wydarzeń. Dostęp do nich gwarantują bonusy bukmacherskie. Dzięki nim możemy oglądać liczne transmisje bez konieczności pełnej rejestracji.

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Trzcińsku-Zdroju

Rzymskokatolicki kościół parafialny. Jest to budowla pochodząca z XIII wieku. Początkowo kościół był jedynie jednonawową świątynią, ale w XV wieku doszło do dużej rozbudowy. Charakterystycznym elementem kościoła jest potężna, kamienno-ceglana wieża, zakończona hełmem. Wewnątrz Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdziemy neogotycką chrzcielnicę ze sztucznego kamienia, a także neogotycką ambonę, którą datuje się na XIX wiek.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza