Uwaga TVN: Komu przeszkadza rezerwat przyrody? [video]


W popularnym programie "Uwaga" emitowany w telewizji TVN pojawił się reportaż na temat rozlewisk w dolinie Dolnej Odry w okolicy Starego Kostrzynka w gminie Cedynia. Od pewnego czasu grupa aktywistów próbuje przekształcić ten teren w rezerwat przyrody. 

Setki zabitych i ranionych gęsi oraz tysiące chronionych ptaków, często bezpowrotnie spłoszonych ze swoich lęgowisk, to wynik polowań na rozlewiskach Dolnej Odry w okolicach Starego Kostrzynka. W ochronę tych cennych terenów zaangażowała się niewielka grupa przyrodników. Jednak sytuacja nie jest dla nich prosta, bo przeciwko sobie mają myśliwych, wśród których są ważni lokalni urzędnicy.

Piotr Chara to podróżnik i uznany fotograf przyrody. Od kilkunastu lat dokumentuje rozlewiska w dolinie dolnej Odry w okolicy Starego Kostrzynka - To wyjątkowe w skali kraju miejsca lęgowisk kilkudziesięciu gatunków ptaków chronionych. Miejsca te, ze względu na obecność trzech łownych gatunków gęsi, szczególnie upodobali sobie myśliwi. 

- Nie mogę pozwolić sobie, żeby ktoś mi tutaj narzucał, bez uzgodnienia, bez konsultacji swoje widzimisię. Za dużo już zjadłem chleba i na takie numery i cwaniactwa się nie nabiorę. Reprezentuję mieszkańców gminy i dla mnie człowiek jest ważniejszy od rechotu żab – stwierdza Adam Zarzycki, burmistrz Cedyni. 
Cały reportaż dostępny jest na stronie internetowej programu pod linkiem: Setki zabitych i ranionych gęsi. Komu przeszkadza rezerwat przyrody?

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza