W czwartek 11 kwietnia odbył się Przystanek Historia w Szczecinie to miejscem ważnego spotkania, poświęconego historii podobozu Ravensbrück w Chojnie.
Historia podobozu Ravensbrück w Chojnie. W spotkaniu brali udział prok. Krzysztof Bukowski, dr Zbigniew Stanuch z IPN w Szczecinie oraz Przemysław Kaweński, autor filmu „Marsz Śmierci” - historia o obozie dla kobiet w Königsberg (dzisiejsza Chojna), którego premiera miała miejsce w lutym tego roku. Spotkanie prowadzi dr Sebastian Kaniewski z IPN w Szczecinie.
Według relacji więźniarek, pierwsze transporty trafiły do obozu w Königsberg in Neumark w sierpniu 1944 r. Sam obóz znajdował się w dzisiejszym wąwozie. Więzione w nim były kobiety różnych narodowości, między innymi Polki, Francuzki czy Rosjanki i Niemki.
Kobiety narodowości polskiej to między innymi uczestniczki Powstania Warszawskiego. Niewolnicza praca więźniarek wykorzystywana była przy rozbudowie pobliskiego lotniska polowego.
Powstało ono w latach ’30 XX w. jednak w okresie II wojny światowej zapadła decyzja o jego rozbudowie. Dodano wówczas pasy startowe umożliwiające lądowanie większych samolotów.
fot./ video / Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie/ Królewska Chojna