Anna Paras i Michael Winker zaprezentują sonaty Roberta Schumanna, Leoša Janáčka i Césara Franka.


W najbliższą sobotę 25 maja o godzinie 19:00 kolejny koncert w Sali u Kinala w Czachowie. Słuchacze przeniosą się do romantycznej Europy za sprawą trzech sonat Roberta Schumanna, Leoša Janáčka i Césara Franka w aranżacji na fortepian i skrzypce. Wieczór uświetni Anna Paras- znakomita pianistka, kameralistka i pedagog a towarzyszyć jej będzie na skrzypcach właściciel Sali Michael Winker.

Anna Paras ukończyła Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach uzyskując dyplom w klasie fortepianu prof. dra hab. Józefa Stompla oraz w klasie kameralistyki prof. dr hab. Teresy Baczewskiej. W latach 2001-2007 była wykładowcą w Akademii Muzycznej w Katowicach, współpracując głównie z katedrą instrumentów smyczkowych. W 2007 roku przeprowadziła się do Szczecina i rozpoczęła pracę w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, a następnie w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Zespole Szkół Muzycznych. Wielokrotnie nagradzana na konkursach i festiwalach instrumentalnych dla pianisty kameralisty. W ramach swojej działalności koncertowej miała okazję współpracować ze znakomitymi instrumentalistami między innymi prof. Janem Staniendą, Jackiem Muzykiem i Igorem Cecocho oraz solistami Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Owocem tej współpracy jest częsty udział w koncertach kameralnych w sali filharmonii szczecińskiej. W 2016 roku wraz z Pawłem Maślanką-koncertmistrzem Filharmonii w Szczecinie dokonała nagrania sonat W. Żeleńskiego i A. Rutkowskiego Rok później powstała również płyta z altowiolistką filharmonii szczecińskiej Magdaleną Micke z sonatami R. Clarke i A. Baxa, obie te płyty zostały wydane w 2018 roku. Kolejna płyta powstała w 2019 roku, wydawnictwo Ars Sonora wydało płytę z miniaturami K. Szymanowskiego, które nagrała Beata Warykiewicz-Siwy wraz z Anną Paras. W 2017 roku Anna Paras uzyskała tytuł Doktora Sztuk Muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

Michael Winker to znakomity skrzypek, pianista, malarz.. człowiek, który stworzył we własnym domu salę koncertową. Jako młody chłopak w 1976 wygrał najważniejszy dziś w Niemczech federalny konkurs dla młodych muzycznych talentów „Jugend musiziert”. Po ukończeniu szkoły średniej w 1977 roku został przyjęty do Niemieckiej Narodowej Fundacji Akademickiej i studiował we Fryburgu u Rainera Kussmaula (skrzypce) i Andreasa Immera (fortepian). W latach 1978-1980 studiował także medycynę. W 1978 roku został zwycięzcą konkursu Federacji Przemysłu Niemieckiego. Ukończył kursy mistrzowskie u Arthura Grumiaux, Josepha Ginzolda, Nathana Milsteina i Ruggiero Ricci. Od 1982 roku członek orkiestry Deutsche Oper Berlin gdzie grał w grupie pierwszych skrzypiec. Koncertował nie tylko w wielu krajach Europy ale też poza nią. Od ponad 20 lat mieszkaniec Czachowa. Połączenie skrzypiec i fortepianu gwarantuje nam niepowtarzalny koncert na który już dziś zapraszamy.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza