Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli święto Bożego Ciała.


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem to uroczystość liturgiczna w kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. 

W Chojnie centralna uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą o 11:00 w Kościele Mariackim, po której wyruszy procesja. Pierwsza stacja przy pomniku św. Jana Pawła II, druga przy kościele NSPJ, trzecia przy ul. Kościuszki i ostatnia przy kościele Świętej Trójcy.

Katolicy są zobowiązani do uczestnictwa w mszy w święta nakazane, do których należy Boże Ciało. Nie kończy się ono jednak na jednym dniu — obchody trwają aż osiem dni, co jest określane jako oktawa Bożego Ciała.


W 1849 roku papież Pius IX ustanowił Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa (Festum Pretiosissimi Sanguinis Domini Nostri Jesu Christi), które było obchodzone najpierw w pierwszą niedzielę lipca, a od 1933 – 1 lipca. W 1955 Pius XII reformując liturgię zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał Paweł VI wprowadzając w 1969 nowe normy kalendarza liturgicznego (Mysterii paschalis. Reforma liturgiczna Pawła VI z roku 1969 połączyła oba święta, choć w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego stosuje się ich rozdział. Podobnie rzecz się ma w zgromadzeniach Misjonarzy Krwi Chrystusa i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.

Po raz pierwszy w Polsce wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej.W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza