Afrykański pomór świń w naszym regonie.

Trzy ogniska ASF wyznaczono w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo w miejscowości Nieznań (36 świń) - informuje portal topagrar.pl. 

- Ognisko wyznaczono w miejscowości Nieznań, w gminie Stare Czarnowo. W gospodarstwie utrzymywano 36 świń (2 maciory, 26 tuczników i prosięta). Najbliższe gospodarstwo znajduje się w promieniu 9 km od ogniska, a reszta gospodarstw znajduje się w dalszej odległości. Są to gospodarstwa nieliczne i ekstensywne, więc ryzyko rozprzestrzenienia nie jest wysokie - informuje topagrar.pl dr n. wet. Maciej Prost, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Szczecinie.

W ubiegłym roku ze względu na duże zagęszczenie populacji dzików i problemu dot. ASF w tej okolicy ustanowiono zakaz wstępu do lasu. Został on utrzymany częściowo, poza szlakami turystycznymi.

– W woj. zachodniopomorskim jest największa liczba dzików w kraju, jest ich więcej nawet niż w woj. pomorskim czy lubuskim. Problem jest poważny, a presja wirusa w środowisku jest bardzo duża – podkreśla Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Szczecinie. 

Zaznacza, że współpraca z łowczymi okręgowymi i Dyrekcjami Lasów Państwowych układa się dobrze, jednak jest jedno nadleśnictwo, z którym WIW w Szczecinie nie może dojść do porozumienia w sprawie zwalczania ASF i odstrzału dzików.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza