Kilkanaście pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej ruszy na rajd po regionie.

                                

Gloria Gryffin zaprasza na Rajd Odra '45. Wydarzenie, w którym kilkanaście pojazdów wojskowych z okresu od II wojny światowej, wraz z rekonstruktorami, przejedzie trasę liczącą ponad 130 kilometrów. 

Rajd rozpoczyna się 29 czerwca w Baniach, pokazem sprzętu (godz. 8.00 - 10.00). Zaprezentujemy oryginalne pojazdy oraz repliki z okresu II Wojny Światowej jak i współczesne. Pokazom towarzyszyć będą rekonstruktorzy w mundurach. Następnie kolumna pojazdów odjedzie do Trzcińska-Zdroju, gdzie około godziny 10.30, na cmentarzu pod pomnikiem polskich żołnierzy, zostaną złożone kwiaty. Kolejnym miejscem pokazu (ok. godz. 11:30-12:30) będzie plac przed dawnym ratuszem w Chojnie.

Po pokazie z Chojny kolumna wyruszy do gminy Cedynia, gdzie aż w trzech miejscach złożone zostaną pod pomnikami kwiaty. Najpierw (ok. godz. 13.10), pod pomnikiem Orła na wzgórzu na którym w trakcie wojny 1 Samodzielna Brygada Moździerzy ostrzeliwała ostatni niemiecki przyczółek na wschodnim brzegu Odry 27 marca 1945 roku. Następnie złożone zostaną kwiaty pod pomnik Matki Polki w Osinowie Dolnym (ok. godz. 13.30), a godz. 14.00 kwiaty pod pomnikiem w Siekierkach, gdzie w 1945 roku nasze wojska forsowały Odrę. Z Siekierek kolumna pojedzie na Cmentarz Wojenny w Starych Łysogórkach (ok. godz. 14.20), gdzie leży około dwóch tysięcy polskich żołnierzy poległych w trakcie Forsowania Odry w 1945 roku.

Kolejnym miejscem prezentacji sprzętu będzie rynek w Mieszkowicach około godz. 15.30, do 17.30. Z Mieszkowic wszyscy ruszą do Kostrzyna nad Odrą, by w Starym Mieście zakończyć rajd około godz. 18.30. Uświetnieniem Rajdu będzie udział uczestników w inscenizacji Wrota do Berlina - Kostrzyn '45.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza