W końcu doczekaliśmy się wyjaśnień w sprawie "incydentu" na granicy.


Po naszej publikacji dotyczącej nielegalnego przywiezienia imigrantów do Polski przez niemiecką policję wybuchł międzynarodowy skandal. Do zdarzenia doszło w piątek, a dopiero we wtorek 18 czerwca doczekaliśmy się wyjaśnień od naszych zachodnich sąsiadów. 

Przypomnijmy, w piątek w artykule Niemiecka policja wywiozła imigrantów do Polski? Incydent w Osinowie Dolnym. opisaliśmy zdarzenie do którego doszło przy granicy. Niemiecki radiowóz wjechał do Polski, wysadził rodzinę imigrantów i odjechał.

Po naszej publikacji temat podjęły największe ogólnopolskie media i dzienniki. Nasz portal był wielokrotnie cytowany we wszystkich krajowych telewizjach, gazetach i w radiu. Chodź od incydentu minęło kilka dni, doczekaliśmy się w końcu wyjaśnień... 

Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan rozmawiał dziś z Prezydentem Prezydium Policji Federalnej Niemiec dr. Dieterem Romannem. Tematem był incydent, do którego doszło 14 czerwca w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie), gdzie niemiecka Policja pozostawiła pięcioosobową rodzinę Afgańczyków, której wcześniej odmówiono wjazdu na teren Niemiec.

Szefowie obu służb potwierdzili, że działania funkcjonariuszy niemieckiej Policji Federalnej nie odpowiadały przyjętym procedurom dotyczącym przyjmowania i przekazywania osób przez kraje sąsiednie, a sytuacja miała charakter incydentalny. Strona niemiecka wyraziła ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia. Jak zapewnił Prezydent Policji Federalnej, wszyscy kierownicy inspekcji Policji Federalnej w Niemczech zostali pouczeni o tym, że takie postępowanie nie ma prawa się powtórzyć. Dodatkowo polska Straż Graniczna i Policja Federalna Niemiec będą współpracowały nad rozwiązaniami w obszarze wzajemnej komunikacji.
 
Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił również Prezydent Dyrekcji Policji Federalnej Niemiec w Berlinie Carsten Glade, wskazując na niedochowanie ustanowionych procedur przez podległych mu funkcjonariuszy.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza